Škůdci cibulovin a ochrana proti nim – 1. díl

Pro hlavní druhy škůdců cibulovin je uveden přehled jejich biologie, příznaky poškození a možnosti ochrany. Příspěvek je rozděleně do dvou částí. V první části jsou škůdci převážně škodící na česneku, v druhé převážně škodící na cibuli. Většina z uváděných škůdců však může škodit na kterémkoliv druhu cibulové zeleniny. V první části je uveden přehled přípravků povolených v ČR do cibulovin, včetně přípravků povolených pro pěstování zeleniny v ekologickém zemědělství. V příspěvku nejsou uváděny polyfágní druhy škůdců a háďátka, kterým bude věnován samostatný příspěvek.

Vlnovník česnekový (Aceria tulipae)

Vyvíjí se na rostlinách z čeledí amarylkovitých a liliovitých, včetně cibulové zeleniny. První evidované škody na okrasných cibulovinách z našeho území jsou z 80. letech minulého století. Teprve později je uváděn také jako škůdce česneku. Hospodářsky významné škody působí zejména na česneku a cibuli, ale může škodit i na dalších druzích cibulové zeleniny. Škody na poli nejsou tak závažné jako škody ve skladech, kdy může zničit celou úrodu.

Příznaky poškození jsou viditelné na mladých listech, které jsou pokroucené, zkadeřené a žloutnou, napadené rostliny zaostávají v růstu. V místě napadení se nachází podlouhlí roztoči se dvěma páry nohou (nutno použít mikroskop). Ve skladech způsobuje vyšeptání cibulí a stroužků. Stroužek česneku po sání vlnovníka snižuje svůj objem, ztrácí lesk, žloutne a po otření zůstává na prstech bílá měl. Nepřímo škodí přenosem viróz.

Text

Prof. RNDr. ing. František Kocourek, CSc..

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.

Foto J. Rod

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down