09.04.2023 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školní lesní podnik znovu otevírá turistické trasy v Moravském krasu i u Soběšic

Na dočasně uzavřené trasy v Josefovském údolí v Moravském krasu se od dubna vrátí turisté. Jde o trasy vedoucí k Býčí skále i k jeskyni Výpustek. Stejně tak se návštěvníci vrátí i na Pěšinu Karla Morávka u Soběšic. Na obou lokalitách bylo nutné některé stromy odstranit kvůli jejich špatnému stavu, který způsobilo extrémní sucho v posledních letech. Navíc místo jedné z donedávna uzavřených tras v Moravském krasu navrhují lesníci trasu novou.

„Úsek modré trasy od Sedmi dubů po Jelenec se po domluvě s Klubem českých turistů zruší z důvodu vysokého nebezpečí plošného rozpadu lesa zejména v té části trasy, která prochází národní přírodní rezervací Býčí skála. Namísto toho navrhujeme novou trasu – propojku od Sedmi dubů do Josefovského údolí, což může být pro turisty velmi atraktivní,“ přiblížil Lumír Dobrovolný ze ŠLP Masarykův les Křtiny.

U Soběšic kácení nebezpečných stromů probíhalo až do konce března, Pěšina Karla Morávka je tedy zpřístupněná od prvního dubna. „Stezka je v celé délce sedmi kilometrů prořezaná a zbavená nebezpečných stromů, z části je i nově prokopaná. V okolních lesích bude probíhat těžba podle hospodářského plánu, stezka už ale nebude těžbou dotčena, kromě možné nahodilé těžby v budoucnu,“ uvedl polesný Ivo Březina.

V Josefovském údolí kácení skončilo koncem ledna. Po ukončení těžby na místě probíhalo vyhodnocování bezpečnosti pokácených stromů a čištění trasy od těžebních zbytků. Těžba probíhala okolo turistických tras na ploše přibližně 310 hektarů. „V Josefovském údolí jsme pokáceli celkem 231 stromů, které byly ponechány v rezervaci k rozkladu. Náklady na rizikové kácení specializovanou firmou činily 330 tisíc korun, což vychází přibližně čtyřikrát dráž oproti běžnému kácení,“ nastínil Dobrovolný.

Odumírání stromů způsobila extrémní sucha v období mezi roky 2015 a 2019. Sucho stromy oslabuje, jsou pak náchylnější k napadení škůdci. Postiženy byly hlavně starší buky a jasany, které ale na daném území převažují. V současné době žádná další omezení neplánujeme, ale vzhledem ke klimatické změně a pokračujícímu prosychání stromů další omezení jistě nastanou,“ doplnil Dobrovolný.

Na turistickou sezónu je vše připraveno k otevření. „I tak si ale musí návštěvníci uvědomit, že do lesů vstupují na vlastní nebezpečí. Zvláště nedoporučujeme chodit do lesů při špatných povětrnostních podmínkách. A v případě údolní modré trasy Adamov – Býčí skála, která prochází rezervací, kde se z důvodů ochrany přírody stromy cíleně ponechávají na dožití k rozpadu, bude riziko pádu stromů či větví i nadále zvýšené“ upozornil Dobrovolný.

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny je organizační součástí Mendelovy univerzity v Brně, účelovým zařízením především její Lesnické a dřevařské fakulty. Lesní pozemky MENDELU mají rozlohu 10 205 hektarů a vytváří souvislý komplex bezprostředně navazující na severní okraj moravské metropole až k městu Blansku. Lesy se nacházejí v nadmořské výšce 210 až 574 metrů a vyznačují se značnou pestrostí přírodních podmínek, která předurčila zřízení výukového pracoviště univerzity. Aktuálně převažují listnaté stromy se zastoupením kolem 62 procent a jejich podíl v posledních letech roste.

Zdroj: MENDELU*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down