Svaz školkařů ČR pořádá pro své členy každoročně odborný zájezd do školkařsky vyspělých zemí Evropy. Již několikrát bylo navštíveno Německo, Nizozemsko, Francie a další, tedy tradiční školkařské velmoci, kam naši zahradníci dřívějších generací chodili na praxi a svoje zkušenosti úspěšně uplatňovali po návratu v naší zemi.
Po roce 1948 bohužel byly hranice pro naše praktikanty uzavřeny a výjimečně bylo zahradníkům umožněno vyjet do západní Evropy na odborné zájezdy, kde viděli mnoho zajímavých nových technologií a některé pocházely i z USA. Také mnoho dřevin pěstovaných nyní v Evropě pochází ze Severní Ameriky. Evropští praktikanti v USA byli v prvé řadě němečtí a dánští školkaři, kteří začali jezdit do Spojených států amerických na praxi a mnozí tam zůstávali a založili si zde vlastní školky. Ti, kteří se vrátily uplatňovali nové technologie, především v Německu a Dánsku.
USA – kolébka nových pěstebních technologií
Je známo, že Američané již ve třicátých létech minulého století pěstovaly dřeviny ve školkách v nádobách, tedy v kontejnerech. V tu dobu to většinou nebyli školkaři, ale farmáři, kteří se vedle zemědělských produktů věnovali také pěstování dřevin, zejména ovocných. Konečně tak to bylo i v Evropě. S pěstování dřevin v kontejnerech v Evropě po vzoru USA začali v Dánsku a Německu po roce 1960.
USA je rovněž kolébkou dobývání dřeviny se zemním balem strojem. Tato technika se začala v Evropě používat koncem sedmdesátých lete minulého století.
Cesta do zámoří
Mezi českými školkaři byl již několik let zájem uspořádat odborný zájezd také do školek v USA, odkud se do Evropy dostalo mnoho nového. Zorganizovat exkurzi do zámoří však bylo ve srovnání s cestami po Evropy pro nás složitější – nemáme tam žádné kontakty osobní ani obchodní kontakty. Z těchto důvodů jsme zadali organizaci zájezdu cestovní kanceláři America Tours, která zařídila vstupní víza, letenky, českého průvodce, jenž také plnil funkci řidiče mikrobusu, kterým jsme se přemísťovali po velmi malém území ve velké zemi Spojených států amerických. Cestovní kancelář rovněž doplnila program o turistickou část, abychom měli možnost navštívit vedle odborných prohlídek také jiné zajímavosti, které jsme cestou míjeli (např. Niagarské vodopády, Bafalo, Cleveland, Chicago).
Ve spolupráci s Ing. Zlatuší Zemanovou a Ing. Pavlem Halamou zaznamenal Ing. Jiří Veleba
Foto: Z. Zemanová, P. Halama, D. Horák