24.11.2022 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skleníky s tropickými rostlinami budou v Olomouci otevřené i v prosinci

Sbírkové skleníky v areálu Výstaviště Flora v Olomouci budou letos pro veřejnost otevřené i v prosinci, kdy je lidé budou moci navštívit o víkendech. Připraveny budou také adventní akce zaměřené na tvorbu věnců. "Návštěvníci si tropické víkendy provoněné citrusy mohou ve sklenících dopřát až do 18. prosince," sdělil mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček. V předchozích letech bývaly skleníky od října zavřené. Loni je vedení Výstaviště Flora poprvé zpřístupnilo také v listopadu a v prosinci.

Sbírkové skleníky se v závěru loňského roku těšily velkému zájmu návštěvníků. "Zážitek z návštěvy v tropech tak lidem umožníme i letos. Ve sklenících se mohou příjemně ohřát a je tu co obdivovat. Naši nabídku jsme navíc doplnili o tvořivé dílničky na akci Advent ve sbírkových sklenících, kde si návštěvníci budou moci vyrobit adventní věnec, vánoční věnec na dveře nebo sváteční svícen,“ uvedla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

Navzdory pošmournému zimnímu počasí se lidé ve sklenících mohou potěšit pohledem na zářivé barvy kvetoucích exotických rostlin. V palmovém skleníku jsou k vidění například oranžové květy strelície královské, která roste nedaleko majestátního datlovníku. Za pozornost podle Fuglíčkové stojí i květy bouganvílee a ibišků.

Velkým lákadlem jsou citrusy. "Vedle obecně známých mandarinek, pomerančů či grapefruitů mohou návštěvníci na Výstavišti Flora objevit i méně známé druhy citrusů, jako jsou například cedráty. Jde o obří citrusy využívané především k průmyslovému zpracování plodů. Dozrávají i plody kaki, které naopak z obchodů známe. Málokdo ale ví, jak vypadají stromy, na nichž tyto plody zrají," podotkl vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Pavel Souček.

Floru palmového skleníku oživuje expozice exotického ptactva a plazů a také sladkovodní i mořské akvárium. "Největší oblibě se u našich návštěvníků těší obyvatel akvaterária – kajman žakare. Žije zde s želvami nádhernými a jinými sladkovodními rybami, z nichž díky své velikosti zaujme letitá piraňa rostlinožravá," uvedl Souček. V kaktusovém skleníku si pozornost návštěvníků podle Součka zaslouží například jihoafrické sukulenty stapélie. Tato nízká poléhavá rostlina má zhruba deseticentimetrové pěticípé květy temně rudé barvy. Opylovači této zvláštní rostliny jsou mouchy, vábí je pachem tlejícího masa.

Sbírkové skleníky, které spravuje Výstaviště Flora Olomouc, patří k nejstarším skleníkům v ČR. Největší z komplexu skleníků, palmový skleník, je prohlášen kulturní památkou České republiky. Kaktusový skleník ve Smetanových sadech byl spolu se sousedním tropickým skleníkem vybudován v 50. letech minulého století. Otevřen byl 18. srpna 1962 při zahájení celostátní zahradnické výstavy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down