Síťnatka Corythauma ayyari –riziko nejen pro jasmíny

Síťnatka Corythauma ayyari je považována za jednoho z nejzávažnějších škůdců pěstovaných jasmínů. Tento původně asijský druh byl nedávno zavlečen i na evropský kontinent, kde působí škody na těchto oblíbených okrasných dřevinách.

Síťnatka Corythauma ayyari taxonomicky náleží do řádu polokřídlí (Hemiptera)a čeledi síťnatkovití (Tingidae). Tuto čeleď poznáme podle modifikovaného povrchu hrudi a polokrovek, které sestávají z jednotlivých okének ohraničených žilkami připomínajícími síť. Jedná se o polyfágní druh, který je považován za škůdce, protože nymfy a dospělci druhu se živí na různých okrasných rostlinách, přičemž způsobují vážné škody zejména na některých druzích jasmínů z čeledi olivovníkovité (Oleaceae) tím, že se živí šťávou z jejich listů.

Biologie a symptomy výskytu škůdce

Corythauma ayyari je drobný, neochlupený hmyz, samičky dorůstají velikosti 2,46–2,71 mm a samečci 2,57–2,75 mm. Hřbetní část síťnatky je zbarvena doběla, s tmavými oblastmi nebo pruhy roztroušenými na předohrudi, štítku a polokrovkách. Tělo hmyzu je zbarvené dohněda, zatímco tykadla a nohy jsou světle hnědé, přičemž poslední článek tykadel je tmavší.

Dospělci se líhnou v noci a jejich život je krátkověký. Samci se dožívají v průměru 10 dnů a samičky žijí déle, až 12,3 dne. Páření probíhá již v den vylíhnutí, přičemž samičky přibližně osm dnů kladou vajíčka, která pak vyžadují inkubační období trvající 9 až 11 dnů.

Text: Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Úvodní foto: Síťnatka Corythauma ayyari (Foto M. Zeity)

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2024

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down