23.04.2002 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sezóna vánočních stromků začíná již v červnu

Realizace parků a zahrad, péče o vzrostlou stromovou zeleň, velkoobchod a maloobchod vánočních stromků je velmi stručná charakteristika společnosti Baobab s. r. o., kterou nabízejí internetové stránky. Za firmou stojí její tři zakladatelé lesní inženýři, se sídlem v Mladé Boleslavi. Za hlavní středisko svého působení si zvolili hlavní město Prahu, přesněji Prašný most.

Nápad podnikat v tomto oboru vznikl při studiu na vysoké škole. Tehdy začínali s žebříkem, pilami, křovinořezem a trabantem. Dnes mají k dispozici osobní i nákladní automobily, arboristické vybavení pro výškové práce, motorové pily, sekačky a řadu ručního nářadí. I počet pracovníků stoupl ze tří lesních inženýrů na čtyři plus jednu zahradí architektku, tři zahradníky a sezónně si najímají šest až deset dalších zaměstnanců.
„Medicinmani dřevin“
Svou podnikatelskou činnost provádějí po celé České republice, nejvíce zakázek však mají v jižních a západních Čechách, nejméně pak na Moravě. Náplní v oblasti arboristiky je péče o vzrostlé stromy, kde má hlavní slovo jeden ze společníků, Ing. Petr Růžička. Nejprve stanoví rozsah zákroků podle aktuálního zdravotního stavu stromu s přihlédnutím na fyziologickou a biomechanickou vitalitu, samozřejmě také podle významu na daném stanovišti. Cílem ošetření je zlepšení nebo alespoň „zakonzervování“ zdravotního stavu stromu a předejití poškozením, ke kterým by v budoucnu mohlo dojít, preventivním zákrokem.
Pod pojmem opatření pro ošetření stromů se skrývá nejen řez ať už bezpečnostní, zdravotní nebo výchovný, ale i konzervační ošetření povrchových poranění i dutin. Do této oblasti péče o dřeviny patří rovněž bezpečnostní vázání korun, kterým lze zajistit korunu stromů proti rozlomení a pádu pomocí nedestruktivního vázacího systému Florapas o nosnosti 28 až 48 kN. Pod tímto názvem je od roku 1998 distribuován v ČR systém z dvojitého polyesterového popruhu o nosnosti 28, 48, 120 kN české výroby a importovaného dutého polyesterového lana. Toto vázání nepoškozuje strom, je snadno vyměnitelné a produktivita práce s jeho použitím je velmi vysoká. Mimo stromolezectví se v ojedinělých případech, kdy by pohyb v koruně byl vzhledem k výrazně zhoršené stabilitě stromu objektivně nebezpečný, používají vysokozdvižné plošiny.
Stromolezectví zábava nebo práce?
Za důležité považují v Baobabu školení a další formy vzdělávání svých pracovníků v oblasti arboristiky i přes to, že na certifikáty z takových kurzů (např. Evropský stromolezec 2002)
zatím v ČR není kladen větší důraz. Ceny kurzů se nepohybují nijak při zemi, běžně dosahují částek okolo 20 000 Kč. Stromolezectví se k nám dostalo z Polska a v současné době se propaguje takzvaná „americká škola lezení“. Časté sponzorství soutěží typu II. mistrovství ČR ve stromolezectví není výjimkou. V loňském roce sponzorovali lesní inženýři z Prahy 6 disciplínu jištěný šplh. Prezentaci na těchto soutěžích přijímají stromolezci z celého světa a řada z nich si právě těmito produkcemi vydělává velké částky peněz. I přes lákavou možnost výdělku zůstává krédem vlastníků společnosti profesionální ošetření dřevin, ne touha po exhibičních vystoupeních.
Profi nářadí je nevyhnutelnou nutností
Dalším oborem podnikání je realizace a trvalá údržba zeleně, o kterou je zájem hlavně v podnikatelské sféře a u soukromých osob. Státní sektor, tedy převážně města a jejich čtvrti nemají zájem o trvalé služby, pouze o jednorázové zásahy. Pro podnikání v této oblasti je nutné kvalitní vybavení, o čemž se přesvědčili především při realizacích objednaných akcí zahraničními investory, kteří jsou zvyklí na přesné, kvalitní a stoprocentní služby. Používají dvoutaktní sekačky od firmy Sabo, ruční secí stroj Proseeder HP – 600, zatahovací síť o rozměrech 120 x 180 cm a řadu dalšího vybavení.

Pomoc tam, kde je třeba
V poslední době si pochvalují projekt arboristiky a výsadby nových dřevin v Lužanech, v zámeckém parku Hlávkovi nadace, sloužící České vědecké obci.
Výsadbou nových dřevin pomohli uskutečnit projekt obnovy sadu, kde se podíleli i dobročinně, v lokalitě chráněné krajinné oblasti Tiché údolí. Obec Únětice – okres Praha-západ získala dotaci na obnovu třešňového sadu na Holém vrchu, odkud je krásný rozhled do Tichého údolí, na Kozí hřbety, na Suchdol i dále do kraje. Pro ty, kterým jsou tato místa neznámá - Únětice známé únětickou kulturou pro přiblížení - archeologické označení vyspělé kultury starší doby bronzové ve střední Evropě, (charakteristická byla rozvinutým hrnčířstvím, opevněnými sídlišti a využíváním krušnohorského cínu), Holý vrch významný Alšovou vyhlídkou, kde Mikoláš Aleš, český malíř, kreslíř a ilustrátor čerpal inspiraci pro svá díla. Právě pro své umístění byl vrch vyhlášen významným krajinným prvkem.
Obec získala dotaci v hodnotě 3 000 Kč na obnovu stromů v třešňovce a firma Baobab nabídla zdarma zapůjčit své stroje a nářadí. Do celé akce se zapojila i místní mateřská škola, její malí návštěvníci odvedli podle Ing. Davida Sokola, dalšího společníka firmy, největší kus práce: „Všechny nově vysazené stromky zasypaly zeminou (tedy jejich kořenové baly) pomocí dětského nářadí“.
Již v létě plánují, co bude na Vánoce
Posledním počinem mladých podnikatelů je prodej vánočních stromků, z domácí i zahraniční produkce. Pro letošní rok však plánují vysazení vlastních školek a do budoucna počítají s plantážemi na 20 hektarech půdy. V letošní sezóně prodali odhadem 15 – 16 tisíc stromů s 20% ziskem. Prodej realizují zejména v Praze, kde je o stromky největší zájem a kde podchytili trh zhruba z 90 %. Tradiční borovičky a smrčky doplňují kultivary rozmanitých druhů dřevin. V západní Evropě je hitem Abies nordmanniana - jedle kavkazská, která slaví úspěchy i v ČR. Dovoz ze zahraničí převažuje z Dánska, Rakouska a Německa, kde mají dlouholeté zkušenosti s pěstováním vánočních stromů na plantážích. Problém s krádežemi stromků v lesních školkách tu odpadá vlivem důsledné legislativy. Při dopadení zloděje je krádež hodnocena jako trestný čin (v ČR pouze přestupek) a následky jsou po finanční stránce mnohonásobně vyšší než při zakoupení stromku od prodejce.
Ani tato oblast podnikání nebrání dobročinnosti. Zdarma poskytují vánoční stromky dětským domovům, nadacím pomáhajícím bezdomovcům a sociálně slabším lidem, domovům důchodců a řadě dalších, kteří je osloví. Vždyť vánoční svátky mají být hezké pro každého.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down