15.01.2004 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Seznamují s regionálními víny

Počátky pěstování vinné révy na našem území spadají do období římské říše, jak potvrzují archeologické nálezy z Mikulovska. Už ve 3. století našeho letopočtu s sebou římské jednotky přinesly na Moravu i kulturu vinné révy. Proto jistě není náhodou, že právě v oblasti okolo Pálavy není nouze o památky spojené s vinařstvím a vinohradnictvím.

Netradiční pohled do historie Velkopavlovické vinařské oblasti přináší nová Stálá vinařská expozice v Hustopečích u Brna.

Expozice ve sklepích ze 16. století
„Vinařství v Hustopečích má dlouhou tradici. Díky prvotřídním polohám mělo naše město už ve 13. a 14. století jedny z nejrozsáhlejších vinic v tehdejších českých zemích,“ říká Radek Sedláček, vedoucí vinařské expozice. „O jejich rozšiřování a rozvoj se zasloužili zejména brněnští měšťané a jejich podnikatelské aktivity. Téměř třetina jejich viničního majetku se nacházela právě v okolí města. V roce 1368 zde bylo plně osázeno 20 viničních hor. Bohatá vinařská historie a zvyšující se zájem o agroturistiku vedl k tomu, že v závěru roku 2002 začala práce na rekonstrukci 150 m2 sklepních prostor v domě „U Synků“, renesanční budově postavené v roce 1579.“ Na projektu, který byl realizován městem Hustopeče, se také finančně podílel Vinařský fond České republiky, Jihomoravský kraj, ZVOS Hustopeče, a. s., a Evropská unie prostřednictvím fondů Phare. Celková hodnota rekonstrukce sklepů byla 1,6 mil. Kč. V horních patrech historické budovy byla otevřena galerie s obrazárnou. Expozice byla pro veřejnost zpřístupněna v červnu 2003 a stala se významnou zastávkou na vinařských turistických trasách a cyklostezkách.

Pohled do minulosti i současnost
„Vlastní vinařská expozice vznikla spojením tří sklepů, z nichž každý tvoří jinou tematickou oblast,“ vysvětluje R. Sedláček a pokračuje: „V první, muzejní části, si mohou návštěvníci prohlédnout historické exponáty, které v minulosti sloužily k výrobě vína a ošetřování vinic. Mohou se seznámit s pracemi, které celoročně na vinicích probíhají a s technologickým postupem výroby vína. Máme tu i malý model vinice, kde si zájemci mohou přímo na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, okopávat vinohrad. Další dvě sekce jsou věnovány vinařské současnosti Hustopečska. Jejich základ tvoří kóje s uskladněnými víny a prostory pro degustaci, vybavené informačními panely s údaji o nejrozšířenějších odrůdách vinné révy pěstovaných v naší oblasti. Pokud si to návštěvníci přejí, mohou si informace získané z panelů ověřit při ochutnávce. Při seznamování s víny z regionální produkce může pomoci výkladem sommelier, který řídí ochutnávku a odpoví na všechny případné dotazy.“

Velký zájem o degustační programy
„Snažíme se veřejnosti co nejlépe přiblížit kvalitu moravských vín, proto v rámci prohlídky můžeme nabídnout i čtyři druhy degustací. Od volné degustace až po degustaci folklórní, s ukázkami místních lidových tanců a krojů. Pokud návštěvníka nějaké víno během degustace zaujme, může si ho v menším množství zakoupit přímo u nás, nebo získat kontakt na vinaře, z jehož produkce víno pochází. V současnosti prezentujeme průřez výrobním programem třiceti registrovaných vinařů a vinařských podniků z celé Velkopavlovické oblasti. V blízké budoucnosti bychom chtěli naši vinotéku ještě rozšířit,“ říká Sedláček. „Také opravujeme další dvě místnosti, aby se mohla rozrůst i historická část expozice. Po celý rok také plánujeme doprovodné akce, o kterých se může veřejnost dovědět z internetových stránek města.“ Stálá vinařská expozice v Hustopečích rozhodně stojí za návštěvu. Je to další významný krok k propagaci u nás zatím nepříliš rozšířené agroturistiky s vinařskou tematikou, která je například v sousedním Rakousku běžná a také velmi oblíbená.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down