Základem vývoje a fungování každého oboru je zabezpečení kvalitní výuky mladé generace. A to není výjimkou ani v zahradnictví. Vedle odborných znalostí je zde nezbytností i praktická výuka, která absolventy připraví na náročnou praxi ve výrobním podniku.
V České republice funguje bezmála 100 škol, které zabezpečují vzdělávání v zahradnickém oboru. Mezi nimi se již léta na předních pozicích drží Střední škola zahradnická a zemědělská A. E. Komerse v Děčíně-Libverdě. Funguje již 160 let a v listopadu oslavila své jubileum.
Fungují zde již 160 let
Při příležitosti této oslavy se v areálu školy sešlo mnoho hostů a absolventů této nejstarší školy zahradnické a zemědělské v prostoru bývalého Rakouska-Uherska. O její založení se zasloužil Antotnín Emanuel Komers, centrální ředitel všech panství Thun-Hohensteinů. V roce 1849 bylo rozhodnuto o zřízení dvou rolnických škol, české v Rabíně a německé v Děčíně-Libverdě. A. E. Komers byl zvolen ředitelem té německé a výuka započala 12. listopadu 1850. O 16 let později byla tato škola povýšena na Vyšší hospodářský a hospodářsko-průmyslový zemský učební ústav. V roce 1900 se přesunula do kategorie vysokých škol a jednou z podmínek přijetí bylo absolvování střední školy. Historie vysokého školství se uzavřela po 2. světové válce, kdy zde byla v roce 1947 otevřena učňovská a o rok později rolnická škola. Rok 1954 přinesl zpět zakončení školy maturitní zkouškou.
Od roku 1989 se ve škole mnohé změnilo. Došlo k modernizaci výuky i školních budov a zařízení a otevřeny nové obory prodavač květin a farmář. S otevřením hranic přišla možnost čerpání znalostí v zahraničí a mezi aktivity místních studentů a pedagogů patří pořádání mnoha výstav či ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR pořádání Mistrovství floristů Děčínská kotva.
Mnoho zvučných jmen
Oslavy 160. výročí školy se staly pro všechny její bývalé absolventy a jiné zájemce příležitostí ke shlédnutí školního areálu, procházce po zrekonstruované botanické zahradě i k zavzpomínání se spolužáky při večerním posezení.
Slavnostního zahájení oslav se na nádvoří školy zúčastnilo mnoho význačných osobností. Jmenujme děčínského primátora Vladislava Rašku, radního pro školství, mládež a tělovýchovu Ústeckého kraje Petra Jakubce či zástupce ministerstva zemědělství Františka Chaloupku. Ve slovech všech zaznívaly upřímné gratulace a přání mnoha dalších úspěšných let děčínské škole. Na programu bylo i odhalení sochy sv. Floriána, patrona této školy.
V aule došlo na ocenění význačných pedagogů, kteří zde po dlouhé roky působili. Jednalo se o Ing. Vlastu Břízovou, Ing. Evu Eflerovou, Ing. Antonína Kubíčka a jeho manželky Ing. Dagmar Kubíčkové, Ing. Jaroslava Rejholce a Ing. Eduarda Vilkuse.
Následoval příjemný raut a volná prohlídka všech školních budov s mnoha exponáty a botanické zahrady. Druhý den byl určen k setkání všech bývalých žáků, jejich učitelů a příznivců školy.