15.05.2013 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sběrače listí v okrasném zahradnictví

Složitost sběru listí spočívá v tom, že ne vždy se padající listí rozprostře rovnoměrně kolem stromu, ze kterého opadne nebo na rovné travnaté ploše v jeho okolí, ale je větrem unášeno do míst, kde je jeho sběr složitý.

Například do rýh a prohlubní, mezi květináče, na dekorativní plochy, je ukládáno podél stěn a plotů, pod nízké keře, na záhony mezi trvalky a nízké keřové okrasné dřeviny, do oblázkových dekorací, pod lavičky a podobně. Z takových míst je sběr listí komplikovaný, protože vyžaduje způsoby sběru, které mohou odstranit jak jednotlivé listy, tak listí rozprostřené na ploše, ale i listí přilepené ve vrstvách a zároveň se nepoškodí podklad, ze kterého je listí sbíráno.

Zařízení pro sběr listí si musí poradit s rozmanitými překážkami a proto jsou vyráběna sběrací zařízení pro specifické použití při sběru listí. Pro tato zařízení se užívá také název vysavače listí. Princip sběračů listí, resp. vysavačů listí spočívá ve vytvoření proudu vzduchu prostřednictvím ventilátoru v sacím potrubí (hrdle). Proud vzduchu realizuje transport listí do vhodného místa (vaku, sběrné nádoby, kontejneru, korby vozidla), kde je listí shromažďováno. Lopatky ventilátoru částečně rozmělňují nasávané velké listí nebo jiné nečistoty, aby jednak došlo k redukci objemu nasávaného množství a také ke snazšímu průchodu do místa uložení.
Účinnost sběračů listí obecně závisí na dvou základních veličinách – na objemovém průtoku vzdušiny a na celkovém tlaku ventilátoru. Čím vyšší jsou tyto hodnoty, tím je sběrač listí výkonnější. S tím souvisí požadavek na příkon motoru ventilátoru, na průměr oběžného kola a na rychlost otáčení oběžného kola (obvodová rychlost lopatek). Doprovodnými veličinami jsou hluk emitovaný při práci, celková hmotnost stroje, objem sběrného vaku nebo koše, konstrukce pro manipulaci se strojem – nesení obsluhou nebo na stroji, řešení pojezdu, použití podvozku kolového nebo pásového, rozměry stroje, u pojízdných nebo závěsných strojů je to délka sacího potrubí (hadice) a také u některých modelů délka výtlačného potrubí (hadice) a rychlost jízdy v případě pojízdného zařízení. Základní a doprovodné veličiny rozhodnou o výkonnosti strojů. Výkonnost se sleduje buď objemová (m3/hod), to znamená jaké objemové množství listí zařízení sesbírá za čas, nebo plošná (m2/hod), to znamená jakou velikost plochy vyčistí od listí za určitý čas. V některých případech se sleduje také výkonnost hmotnostní, to znamená, jaké množství v kg je sesbíráno za čas.

Správný výběr sběracího zařízení ovlivní úspěšnost jeho budoucí nasazení, protože se listí ukládá na povrch země rozmanitě v závislosti na několika významných faktorech. Je to především z hlediska jeho kumulace nebo rozptýlení a charakteru terénu. Například záleží na charakteru listnatých dřevin (stromy vysoké nebo nízké, keře), které rozhodnou o množství listové hmoty a vzdálenosti od místa vzniku. Velikost a houževnatost listové hmoty rozhodne o velikosti průměru (průřezu) a tvaru sací části, výkonu motoru a provedení ventilátoru. Vítr transportuje listí do míst, kde se listí ukládá a hromadí, což bývá v místech závětrných nebo pro listí neprostupných. To je například kolem plotů, na štěrkových plochách a pod keři, kam je složité dostat se sací částí pojízdných sběračů.

Na výběr je více variant
Pro sběr listí na zahradách a v zahradnictví lze využít následující sběrací zařízení:
Vysavače nesené obsluhou na ramenním popruhu jsou opatřeny spalovacím nebo elektrickým motorem. Lze volit z několika velikostních kategorií v závislosti na charakteru sbíraného listí nebo i jiných produktů. Ve velikostních kategoriích se liší výkonem motoru a celkovou hmotností. Princip činnosti spočívá v tom, že speciálně tvarované oběžné kolo ventilátoru (tzv. turbínové kolo) realizuje proud vzduchu a také částečně rozmělňuje velké listí. Reálná hodnota redukce objemu nasávaného listí je polovina původního objemu. Listí je ukládáno do vaku, který je připojen k vysavači. Některé vaky pojmou 35 litrů nadrceného listí, jiné i 70 litrů. Čím je větší obsah vaku, tím je vak po naplnění hmotnější a může činit drobné obtíže při manipulaci s vysavačem. Záleží na kondici obsluhy vysavače. Optimum je kolem 40 litrů. Ne vždy je totiž nasáváno pouze suché a drobné listí. Vak je vyroben z porézní textilie, protože nasávaný vzduch musí stěnou vaku projít ven, takže jím projdou polétavé částice PM 2,5-10 (částice s aerodinamickým průměrem 2,5 až 10 μm), které mohou negativně ovlivnit zdraví obsluhy, pokud v prostředí pracuje delší dobu nebo jsou tam škodlivé látky.

Text a foto Ing. Ivo Celjak, CSc., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down