Sběr jahod letos podle Stanislava Štrympla, majitele Zahrady Svádov, který hospodaří v Ústí nad Labem, začal ve fóliovnících o dva týdny později. Na polích je úroda kvůli chladnému počasí zpožděná zhruba o tři týdny. Loni začínali druhého května, letos až 15. května. Ve fóliovníku jde o zpoždění 14 dní a na poli o 14 dní až tři týdny. Jahod se podle pěstitele letos urodilo hodně, očekává, že koncem června jich bude zrát nejvíc. Za sezónu jde o několikatunovou sklizeň oblíbeného ovoce.
Ceny jsou přibližně stejné jako loni. Jedna čtyřsetgramová vanička ovoce vyjde zákazníka zhruba na 50 korun. "V polovině června už budou jahody samozřejmě levnější," uvedl S. Štrympl. Pracovníci přichází sklízet už v šest hodin ráno. Pěstitel uvedl, že se jich během sklizně vystřídá okolo 40, polovina z nich přijíždí na brigádu z Ukrajiny. Loni měl kvůli koronaviru se sháňkou po sběračích jahod problém, letos se zahraniční posily nemohly dočkat a majiteli volaly už zkraje jara. "Máme partu z Ukrajiny, jezdí už 20 let. Bez nich by to nešlo," uvedl Štrympl. Brigádníci z tuzemska podle něj ovoce váží a prodávají.
S hraboši loni S. Štrympl problémy neměl, horší to bylo se suchem, které teď podle jeho slov s četnějšími srážkami ustupuje. "Letos hodně prší, takže letos to bylo na jaře dobré. Uvidíme, jak to bude teď, protože máme hodně písčité půdy, když zaprší, rychleji se to odpaří. Máme ale novou nádrž, tak myslím, že to zvládneme," shrnul Štrympl.
Svádovské jahody se prodávají mimo Svádov také ve stánku v centru města a v marketech Globus. Zemědělská organizace má na pravém břehu řeky Labe pěstírnu už 30 let. Kromě jahod pěstuje také brambory či krouhárenské odrůdy zelí. "Teď v podstatě všechno začíná růst. Tím, že je to opožděné, brambory teprve vylezly a zelí jsme před 14 dny nasázeli, tak teď už snad naroste," dodal zemědělec.*
Zdroj: Tisková zpráva ČTK