Firma Bock v Brémách již běžně rozmnožuje okrasné rostliny pomocí tkáňové kultury in vitro. Použitím této finančně poměrně nenáročné metody u orchidejí se získávají milióny kvalitních sazenic Anthurium scherzerianum a Spathiphyllum.
Nezbytná kontrola výchozího materiálu v laboratoři a spolehlivý personál zaručí zdravé sazenice, které lze získat pouze sterilní prací. Množství a kvalita vyprodukovaných sazenic závisí na důslednosti při další kultivaci rostlin, proto se stav materiálu ve všech stádiích vývoje vizuálně kontroluje a posuzuje. Dále je nutné udržovat optimální kultivační podmínky, například teplotu, fotoperiodu, intenzitu světla apod.
Postup rozmnožování je celkem složitý, protože od odběru klonu v laboratoři až po jeho přemístění do půdního substrátu ve skleníku se pracuje s větším počtem živných půd, které jsou připraveny podle
přesných receptur. Dále je třeba zkoušet a porovnávat s dosud používanými látkami nové koncentrace
látek a sledovat jejich účinek na tržní kvalitu rostlin. Rozmnožování in vitro se používá i k rychlému
namnožení novinek, jako v případě dlouhodobě šlechtěné série plnokvětých gloxinií ´Gloxys´, například bílé ´Glohite´, růžové ´Glopink´, modré ´Glowblue´ a červené ´Glored´.
V současné době se vědci z laboratorního týmu zabývají somatickou embryogenezí, jejíž předností jsou nejen nízké náklady, ale i úspora materiálu a energie, a to za vyšší výkonnosti a s ohledem na ekologii.
Tato metoda však není vhodná pro všechny rostlinné materiály a její použití je otázkou dalšího vědeckého výzkumu.