Společnosti AGROCAR, s. r. o., a Kis plus, a. s., uspořádaly koncem června ve městě Sázava další ročník předváděcí akce zahradní a komunální techniky. Návštěvníci měli možnost shlédnout práci strojů vedených profesionály a získat přehled o novinkách a inovacích. Navíc si mohli i všechny ty malotraktory, sekačky, mulčovače, secí stroje a štěpkovače pak bylo možno si osobně vyzkoušet v praxi.
Slunce, dobrá nálada, pohostinnost a přehlídka strojů v akci by mohly být synonymy pro šestý předváděcí den mechanizace pro komunální účely, zpracování půdy, kultivace trávníků a zpracování bio-odpadu. Během tří dnů od 20. do 22. června si návštěvníci mohli přímo na vlastní kůži vyzkoušet stroje v akci. Posloužila k tomu plocha o rozloze kolem pěti hektarů poskytnutá městem Sázava poblíž toku stejnojmenné řeky. Organizující firma AGROCAR, s. r. o., má s městem velmi dobré vztahy, a proto podobnou akci pořádá již po čtvrté na stejném místě. První dva ročníky se uskutečnily ve Vizovicích. Nápad pochází ze zahraničí, kde je pro firmy naprosto běžné ukazovat nabízenou techniku v akci. „Sázava je nádherné město s optimální dostupností, jeho vedení nám vychází vstříc a my jim jako malou oplatu zkultivujeme část městských pozemků,“ řekl Ing. Milan Hrubý, který akce od samého začátku se svým deseti členným týmem organizuje, a dodal: „Jsme potěšeni vzrůstajícím zájmem návštěvníků, snažíme se jim vyjít vstříc a ukázat, jak stroje pracují. Naším cílem je popovídat si lidmi z oboru a nechat je vyzkoušet si jakýkoli stroj. Díky zkušenostem a vysoké kvalitě výrobků si to můžeme dovolit.“
Holder
Třetím rokem se sázavské akce účastní i firma Kis plus, a. s., zastoupená Ing. Michalem Janků. „Obě firmy dlouhodobě spolupracují a logickým vyplynutím je i tato předváděčka. Představujeme zde stroje značky HOLDER pro celoroční využití ve dvou verzích – komunální a agro.“ Značka HOLDER je na německém trhu přes padesát let a dodnes se u nás používají původní traktory ve vinicích a sadech. Před třemi lety obnovila firma Kis plus, a. s., jejich dodávku na český trh, a to právě díky osvědčené kvalitě.
Výkon strojů se pohybuje mezi 44 až 88 koní a dle připojeného komponentu se dají používat celoročně. Dnes dodávají komunálním firmám a obcím, v poslední době obci Čížkovice či firmě Rekultivace v Dubí. Novinkou je HOLDER 4.74 s novou designovou kabinou, přední sklo je protaženo až k podlaze a umožňuje kontrolu čelně neseného pracovního ústrojí. Hydraulika je řízena pouze tlačítky s možností přesného nastavení tlaku. Jedinou pohyblivou částí je centrální joystick. Spotřeba se pohybuje kolem devíti litrů nafty na motohodinu. Samozřejmostí je dostupný servis spolu s náhradními díly.
Novinka AGRIA 2500 hydro
Společnost AGROCAR, s. r. o. v Sázavě představila široké portfolio značek – od mulčovačů HUMUS, přes stroje pro úpravu trávníkových ploch SCAG, štěpkovače, secí stroje a vertikutátory ELIET až po veškerý sortiment jednoosých strojů AGRIA.
Naprostou novinkou byl typ AGRIA 2500 hydro, oceněný za inovaci na Demoparku 2005 v německém Eisenachu. Jedná se o celou řadu strojů vybavených naprosto novou technologií, např. otočnými řídítky o 180°, jejichž poloha se dá měnit i během jízdy v závislosti na možnostech prostředí. Samozřejmostí je připojení jakéhokoli pracovního ústrojí, od pluhu po sněhovou frézu. Hodí se pro půdní práce, údržbu i výsadbu zahrad. Jeho užití je ale možné i pro komunální účely. Řadí se k podobným jednoosým strojům AGRIA, které se dostanou na méně přístupná místa, kde si už velká mechanizace těžko poradí. Další inovace tkví v lehké ovladatelnosti stroje, tichém chodu a minimálních vibracích. Velmi dobře také drží stopu a směr jízdy a díky hydrostatické převodovce dokáže plynule měnit pojezdovou rychlost. Váží 180 kilogramů a bez problémů utáhne příslušenství o stejné hmotnosti. V základní nabídce je portálová osa k plynulému ovládání nastavení těžiště stroje. Do prodeje v ČR jde tento typ ihned po mezinárodní výstavě GalaBau 2006 v německém Norimberku, tj. v polovině září 2006.
Druhou novinkou byl nejdražší, ale také nejsilnější jednoosý stroj na trhu – AGRIA 5900 Taifun o výkonu 22 k. V jeho základní výbavě je speciální cyklonový vzduchový filtr Donaldson – technologie byla převzatá z velkých traktorů. S připojeným Safety-mulčovačem HUMUS o záběru 105 cm zvládá stroj nálety do průměru sedmi centimetrů.
HUMUS a jeho patent
Značka HUMUS předvedla na loňské akci v Sázavě unikátní Safety technologii využitelnou převážně v komunálním nasazení. Dokonalost patentu spočívá v přesně nastavené šroubovici nožů, které se při určitých otáčkách (až 5000 za minutu) začínají chovat jako plný ozubený válec. Technologie je proto velmi vhodná pro použití v místech, kde hrozí nebezpečí ohrožení odlétnutým kamenem či úlomky mulčovaných částí rostlin. Safety mulčovač připojený na paralelogramové stranové rameno umožní výkyv pracovní části do strany, dolů o 30° a nahoru až na 90°. Díky tomu se dobře dají udržovat příkopy cest, mezidálniční pruhy apod.
Předvést Safety technologii přijel osobně Roderich Gotterbarm, syn zakladatele společnosti Maschinenfabrik Bermatingen GmbH & Co. KG, jejíž historie začala v už roce 1955. V současné době se firma specializuje na značky HUMUS a DIXI. V minulém roce se na tuzemském trhu podařilo prodat přes třicet mulčovačů HUMUS, což v porovnání s předminulým rokem potvrzuje stále vzrůstající trend. V nabídce firmy AGROCAR naleznete také motorové sekačky a mulčovače americké značky SCAG, speciálně upravené pro evropský trh firmou S.T.M. Copany Ltd. (UK). V USA jsou totiž odlišné požadavky na bezpečnost práce a je proto nutné je přizpůsobit evropským podmínkám. Zajímavostí strojů SCAG je absence volantu, přičemž pohyb a řízení je ovládáno pákami. Pravá i levá strana stroje jsou tedy řízeny odděleně. Proto se při přitlačení pák v protilehlých směrech dokáže stroj otočit prakticky na místě.
Štěpkovače v akci
Značku ELIET v Sázavě prezentovaly štěpkovače bio-odpadu, z nichž největší zájem zaznamenal novinka Ultra Prof představená letos na veletrhu Techagro v Brně. Výrobce zaručuje nejnižší hladinu hluku a emisí. Štěpkovače značky ELIET jsou vybaveny katalyzátory, které jsou z důvodu bezpečnosti umístěny v horní části strojů – nesmí totiž docházet k hromadění zplodin a vysoké teploty ve spodní části. Stroj je celý zakrytý a zvládá větvě do průměru čtrnáct centimetrů, veškerý dřevní materiál a dokonce i PET lahve. Jeho výhoda dále spočívá ve zvládnutí i vlhkého materiálu, listí, šišek, jehličí apod. Štěpky nejsou tvořeny krájením materiálu, ale jeho štěpením ve směru vláken (patent ELIET na principu sekery). Spotřeba se pak pohybuje okolo 2,5 litru benzinu na hodinu práce.