Nabídka speciálních a zvláště listových hnojiv je tak bohatá, že se v ní běžný uživatel už stěží orientuje. Přesto se však japonská společnost Nichimen rozhodla do ní také vstoupit s produktem firmy Otsuka Chemical - listovým hnojivem SAMPPI.
K rozhodnutí přispělo předběžné posouzení vzorků nového hnojiva odborníky z oblasti fyziologie a výživy rostlin. Ocenili optimální vybalancování jednotlivých živin, ale vyzdvihli jedinečnost kombinace P s Ca a propracovaný systém podpory příjmu živin a jejich zabudování do metabolizmu rostliny. Vedle základních živin, mikroelementů a vysokého podílu chelátotvorného činidla (EDTA), hnojivo obsahuje navíc speciální přísady, s jejichž pomocí živiny daleko rychleji pronikají do listů, čímž se snižuje riziko jejich smytí deštěm nebo závlahou. Některé živiny potřebují na prostup jen poloviny z dodaného množství s povrchu listu dovnitř i několik dnů (Fe 10 dnů, S 7 – 8 dnů, P až 5 dnů, K 3 dny, Mn 2 dny atd.). Po tuto dobu mohou být u konvenčních hnojiv smyty deštěm nebo závlahou. Podstatné snížení tohoto rizika v případě SAMPPI umožňuje výrazně snížit také dávkování oproti dosud užívaným listovým hnojivům s mikroelementy. Některé organické kyseliny a cukry obsažené v hnojivu mohou být přímo zabudovány do metabolizmu rostlinných buněk, kde slouží i jako pohotový zdroj energie.
Ověřovací pokusy u nás byly založeny v intenzivních kulturách, kde je používání listových hnojiv nejčastější. Překvapivě dobrých výsledků bylo dosaženo ve vinicích v poloprovozním pokusu u společnosti Révovín s. r. o., Velké Bílovice. Po trojí aplikaci v dávce 0,6 l.ha-1 spolu s fungicidem došlo ve starší výsadbě RR k navýšení výnosu o 0,7 kg/keř při zachování stejné cukernatosti. Ani zpracovatelé hroznů asi nepřijdou zkrátka – v poloprovozních zkouškách v Révovínu bylo přesným stanovením na lisu Vaslin-Bucher XP 100 prokázáno zvýšení výlisnosti o 2,47 %. V průměru tak bylo získáno z jednoho přihnojovaného keře 2,25 l moštu, zatímco na nepřihnojované kontrole jen 1,67 l! Pokud jde o zeleninu, reagovaly na aplikaci SAMPPI v ověřovacích pokusech nejpříznivěji okurky a rajčata, osvědčilo se při předpěstování sadby, přihnojování pokojových rostlin, ale i v ovocných výsadbách (jabloně, jahody).
SAMPPI se aplikuje během vegetace postřikem na list obvykle 2 – 3 krát, v trvalých kulturách 3 – 4 krát, vždy v nejdůležitějších fázích vývoje rostlin. Vzhledem k tomu, že se jedná o listové hnojivo bez vedlejších účinků, není počet aplikací omezen. SAMPPI je vhodné použít především v období, kdy je ztížen příjem živin kořenovou soustavou rostlin (extrémní sucho, chlad nebo naopak vysoké teploty, nevhodné půdní vlastnosti, poškození kořenů apod.). Aplikace je důležitá také po dlouhotrvajících deštích, jež mají za následek vyplavování živin z listů.
Díky přítomnosti kyseliny fosforečné, ale i organických kyselin a vysokému obsahu EDTA je SAMPPI velmi vhodným hnojivem pro aplikace v kapkových závlahách. Jeho občasné použití omezí tvorbu usazenin (zejména v případech, kdy se využívá podpovrchových zdrojů vody) a prodlouží tak dobu provozu hadic nebo pásků s kapkovači. Nadbytek chelatizačního činidla způsobí částečné vyvázání Mg a Ca z tvrdé vody do komplexů, z nichž mohou být tyto prvky využity rostlinou jako živiny. Jedinou nevýhodou SAMPPI je, že s koncentrátem je třeba zacházet jako s látkou, která může při delší expozici způsobit poleptání pokožky (kyselina fosforečná).
Už jednoleté zkušenosti s tímto hnojivem ukazují, že se jedná o velmi zajímavý produkt, který svou ojedinělou koncepcí vybočuje z široké řady listových a speciálních hnojiv na našem trhu.