23.06.2022 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sady Nebílovy u Plzně zahájily sklizeň třešní, úroda ovoce má být rekordní

Sady Nebílovy na Plzeňsku zahájily sklizeň třešní. Úroda všech druhů ovoce by měla být letos velmi vysoká. Nemrzlo, bylo zatím dost vody, včely létaly, takže ovoce bude určitě rekordní množství, řekla ČTK Jana Zikmundová, vedoucí Sadů Nebílovy, jednoho z nejvýznamnějších pěstitelů v Plzeňském kraji. Obává se už jen toho, aby nepřišly kroupy. Doufá, že nebude dlouhé sucho, aby mělo ovoce atraktivní velikost. Žádné druhy letos nezdraží.

Sady vyhlásí v pátek víkendový samosběr třešní za 60 Kč/kg, nasbírané plody budou prodávat za 99 Kč, za stejnou cenu jako loni. "Teď protrháváme první odrůdu Grace Star," řekla vedoucí. Sady pěstují ještě čtyři odrůdy třešní, celkem na třech hektarech. "Budou dozrávat postupně, loni to bylo najednou. Určitě to bude trvat tři týdny, když to dopadne dobře s počasím," uvedla. Kvůli velikosti plodů sady intenzivně zavlažovaly.

V Nebílovech vrcholí první sklizeň jahod z půl hektaru ve fóliovnících. "I když byla trochu menší, asi dvě tuny, tak jsme nadšení, jaké byly krásné i chuťově skvělé. Další menší sklizeň by měla být podzimní," řekla Zikmundová. Firma je prodává za 110 korun kilogram, k samosběru nepřistoupila, protože jich nebylo takové množství. "Bereme objednávky, lidé je hrozně chtějí. U stánků na ulicích jsou všechny z Polska, ale jahody nemohou cestovat takovou dálku. U nás jedou z fóliovníku rovnou k zákazníkovi," řekla.

Pěstitelé ze Sadů Nebílovy si zatím letos velmi pochvalují také úrodu jablek, které jsou na 30 hektarech. "Odhadujeme rekordních 700 tun. Je to samozřejmě dáno tím, že nás nepostihly žádné mrazy," uvedla vedoucí. Loni to bylo 410 tun a prozatím největší úroda byla 500 tun. Ceny by měly zůstat stejné jako loni, na farmě mezi 20 až 30 korunami za kilo, na podzim se zřejmě trochu sníží. "Musíme se přizpůsobit trhu, aby na to lidé měli peníze," řekla Zikmundová. První letní jablka budou v srpnu, hlavní sezona sklizně začne v září. Část úrody nabídnou velkoobchodům, ale záleží ceně. "Loni byla výkupní cena do velkoskladů šest až sedm korun, za což není reálné prodávat. To je lepší nechat na stromě," řekla.

V ovoci konkuruje zásadně českým sadařům produkce z Polska, kde vysazovali sady kvůli tomu, aby z nich zásobovali Rusko. "Dnes tam kvůli embargu nemohou, a tak zahlcují Evropu. A naše vláda se k tomu neumí postavit. Neumíme si ochránit trh a vážit si zemědělců, který tu desítky let pracují," řekla Zikmundová. Nevolá po vyšších dotacích, ale po tom, aby české produkty, které zajistí soběstačnost, byly na prvním místě v žebříčku, ne dovoz. Vláda má čísla o produkci. Pokud se v ČR urodí, tak má stopnout dovozy a dokázat dostat ovoce do obchodních řetězců, které dnes s pěstiteli nespolupracují, miní Zikmundová.

O brigádníky se farma nebojí, spoléhá na Ukrajince, jichž je teď v regionu hodně.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down