Rybíz patří mezi oblíbené bobulové ovoce, které je zdrojem mnoha živin a vitaminů. Rybíz obsahuje vysoké množství vitaminu C, což je důležité pro podporu imunitního systému a ochranu těla před oxidativním stresem. Vitamin C je ve vodě rozpustný vitamin, který se vyskytuje hlavně v ovoci a zelenině. Podle definice, vitamin C je směsí L-askorbové kyseliny a L-dehydroaskorbové kyseliny. Tato práce se zabývá stanovením a srovnáním obsahu vitaminu C v různých kultivarech rybízu. Vitamin C byl ze vzorků rybízu extrahován kyselinou metafosforečnou. L-dehydroaskorbová kyselina byla redukována na L-askorbovou kyselinu L-cysteinem a celkový obsah byl stanoven pomocí metody kapalinové chromatografie s detektorem diodového pole (DAD) při 247 nm. Z testovaných odrůd rybízu měla nejvyšší obsah vitaminu C 192,2 mg/100 g čerstvého ovoce odrůda černého rybízu Tisel. U červeného, bílého a růžového rybízu se hodnoty obsahu vitaminu C pohybovaly okolo 30 mg/100 g čerstvého ovoce.
Červený a černý rybíz je řazen do rostlinného rodu srstka (Ribes) spolu s angreštem. Plody jsou důležitým zdrojem bioaktivních látek, jako jsou polyfenolické látky, vitamin C, vitamin E a některé minerály. Obsah bioaktivních látek v plodech rybízu a angreštu může být značně proměnlivý. Důvodem k tomu jsou klimatické podmínky během sezóny, lokalita a způsob pěstování, stupeň zralosti, technologické zpracování, podmínky skladování a kultivar plodů. Jejich příznivé vlastnosti na lidské zdraví jsou spojovány s antioxidační aktivitou obsažených látek antioxidantů, která je důležitým atributem v hodnocení nutriční hodnoty potravin. Fenolické látky jsou dále studovány pro své protizánětlivé, antialergické a antikarcinogenní vlastnosti. Jedná se o velkou skupinu různorodých sloučenin, které zahrnují flavonoidy (flavony, flavonoly, flavanony, flavanoly, antokyany, isoflavony), neflavonoidy (stilbeny, lignany) a fenolické kyseliny. Obecně jsou antioxidanty produktem sekundárního metabolismu rostlin a jsou určeny k ochraně rostlinných buněk před oxidačním stresem, který může být způsoben volnými radikály. Antioxidanty hrají klíčovou roli v ochraně životně důležitých molekul v buněčných kompartmentech před oxidací a lze je dělit podle jejich zdroje na exogenní a endogenní, rozpustnosti na rozpustné ve vodě nebo v tucích, nebo podle funkce mechanismu jejich antioxidačního působení (Orsavová et al., 2019).
Vysoký obsah vitaminu C
V současnosti existuje asi 50 různých kultivarů rybízu, které se navzájem liší vzhledem tedy barvou a velikostí bobulí a chutí. Rybíz dozrává od konce června až do srpna. Jedná se o nízkokalorické ovoce (cca 33 kcal/100 g), ale obsahující velké množství vitaminů a minerálů. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. Udává se, že černý rybíz obsahuje průměrně 177 mg/100 g čerstvého ovoce, což je asi čtyři krát více než v citrusových plodech. Průměrné množství v červeném rybízu je pak 36 mg/100 g (www.nzip.cz, březen 2024). Jednotlivé kultivary rybízu se liší celkovým obsahem fenolických látek a rozpustných pevných látek, zatímco obsahy cukrů a organických kyselin bývají ovlivněny geografickým původem.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 6/2024.
Text a foto: Ing. Pavlína Knapová, VŠÚO Holovousy s. r. o.