28.07.2019 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozšíření a význam invazní vrtule ořechové v ČR

V roce 2017 byl zjištěn první výskyt vrtule ořechové (Rhagoletis completa) v České republice. Napadení ořechů larvami bylo zjištěno v oblasti vymezené trojúhelníkem mezi městy Znojmo, Hodonín a Brno. V roce 2018 se zvýšil počet lokalit s výskytem i škodlivost, rozšíření se posunulo směrem k Olomouci, severní hranicí výskytu nyní představuje dálnice D1 mezi Vyškovem a Kroměříží.

Vrtule ořechová se stala trvalou součástí naší fauny. Postupně lze očekávat její šíření do dalších oblastí, především na sever (Olomoucko), kdežto postup přes Českomoravskou vrchovinu do Čech bude pravděpodobně pozvolnější, nicméně nelze vyloučit urychlení kolonizace území neúmyslným zavlékáním (zejména automobilovou dopravou). Škodlivost bude postupně vzrůstat a podle zahraničních zkušeností se nejspíše ustálí v rozmezí 50–70 % (vyšší procento v nižších nadmořských výškách). Monitoring šíření bude probíhat i v následujících letech. Pokud naleznete poškození ořechů vrtulí mimo oblast současného výskytu, prosíme zašlete údaje o lokalitě (GPS, případně foto larev a poškození) nebo vzorek několika napadených ořechů s larvami autorům tohoto příspěvku.

Text a foto

Ing. Kamil Holý, Ph.D.,1

Mgr. Petr Heřman,

1VÚRV, v. v. i., Praha-Ruzyně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den! Působím ve střední zahradnické škole Libverda v Děčíně. Na našich pozemcích začaly plodit některé mladé stromy ořešáků a tak netrpělivě sleduji, kdy nastane správný čas sklizně, aby nás nepředběhli veverky či ořešníci. A všiml jsem si, že některé plody již padají aniž by se vyloupnuli ze slupky. Řada plodů má na slupce černou blátivou skvrnu což jsem připisoval antraknóze. Ovšem při snaze odstranit slupku jsem narazil právě na ony červy, kteří se drží především v místě blátivé černé skvrny. Ostatní část -zelená slupka je pak čistá a chová se jako nezralá, tedy nejde dobře oddělit od skořápky! Zajímalo by mě jak výrazně červy této vrtule mohou ovlivnit kvalitu úrody a také jak s ní eventuálně bojovat? Předem děkuji -Kvasnička
    PS.: pořídím i nějaké fotky a zašlu Vám je.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down