Letní období je za námi a na tomto místě by se nyní hodilo zpětně pronést slova klasika: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..“ Věta je to prostá, ale všeříkající a také do mnoha oborů se promítající. Tak jako ve slavné knize i v letošních letních měsících nás provázelo nestálé počasí, s častými srážkami a chladnými dny. Pokud obrat převedeme do oboru zahradnického, najdeme mnoho pravdy i tady.
Rozmary počasí nám ukázaly svou neblahou tvář již v květnu, kdy zejména ovocnářům způsobily značné škody v jejich sadech. Překvapivě intenzivní a po tři dny trvající mrazy nevratně poškodily ovocné stromy v jejich nejcitlivějším období. Pro české pěstitele je rána o to větší tím, že byla nejvíce zasažena takzvaná stabilizační plodina ovocnářských podniků a to jabloně, které jsou základem českého ovocnářství. Sklizeň pro letošní rok se očekává rekordně nejnižší za několik desetiletí. Mrazy poničily zejména v Čechách také podstatnou část úrody vinohradů, přírodní živel potrápil i německé sousedy. Klimatické podmínky letos naopak svědčily na většině našeho území višním a švestkám, snad alespoň ty budou drobnou záplatou na bolestech ovocnářů.
Zelináře zase v jarních a letních měsících potrápila aféra se střevní bakterií Escherichia coli. Kvůli prvotní informaci, že zdrojem nakažení byla plodová zelenina (okurky, rajčata a saláty) byl zaznamenán prudký pokles poptávky po těchto plodinách nejen na našem trhu. V zájmu zvýšení prodeje ale nakonec tato situace donutila prodejce alespoň viditelně označovat původ zeleniny a to především ten český, který si zákazníky získal zpět. Čeští zelináři i tak utrpěli značné ztráty a nyní věří v alespoň částečnou pomoc Evropské unie, jenž přislíbila částečnou finanční náhradu poškozeným producentům.
Chladné letní dny nepřály například ani pěstitelům chryzantém, tedy těm kteří rostliny pěstují převážně na venkovních plochách. Především rané odrůdy chryzantém typu Multiflora potřebují pro správný „komerční“ vzhled (dostatek zelené hmoty a květů) minimálně na tři týdny umístit do skleníku. V opačném případě se rostlina brání chladným teplotám, přechází do generativní fáze – zelená masa nenaroste požadovaných rozměrů a květy nasazují dříve než jsou určeny k prodeji. Letošní léto přineslo nízkých teplot opravdu dostatek a nedopřálo chryzantémám vhodné podmínky pro jejich růst.
V již zmiňovaném knižním díle se většina rozmarů vyřešila pomocí skleničky vína či domácího utopence s cibulí. Pro naše pěstitele to asi nebude adekvátní náhrada ušlých zisků a pro zlepšení nálady by se těchto pochutin možná muselo zkonzumovat až nezdravé množství. Nezbývá než doufat, že matka příroda v příštím roce vše vynahradí a za náročnou práci budou pěstitelé náležitě odměněni.