Kdo na konci zimy a začátku jara zavítá do Jihoafrické republiky a navštíví oblast zvanou Namaqualand, nemůže mu ujít každoročně se opakující událost, za kterou se sjíždějí turisté z celého světa. Období, kdy rozkvete poušť a od obzoru k obzoru se rozprostírají lány kvetoucích rostlin. V našem článku se zaměříme na hvězdnicovité rostliny (Asteraceae), které tvoří právě jednu z výrazných dominant – v Namaqualandu je jejich zastoupení přibližně 16 %. Podíváme se za nimi do volné přírody i do kultury v botanických zahradách a zjistíme možnosti jejich pěstování na zahradách.
Zatímco kvetení těchto rostlin je v našich zeměpisných šířkách v letních měsících a ovlivněné zálivkou zahradníka, rostliny ve volné přírodě se musí spolehnout na dešťové srážky, které přicházejí v zimním období (tj. od dubna do srpna) a jejich množství i rozložení v čase určuje začátek sezóny kvetení i jeho délku. Ta obvykle začíná v první polovině srpna, pokračuje v září a končí v říjnu, přičemž nejlepší podmínky k rozkvetlým lánům bývají právě v srpnu a září. Ačkoliv se tato událost opakuje každý rok (na rozdíl od masového kvetení v jiných suchých oblastech, jakou je například chilská poušť Atacama), úspěšnost sezóny závisí na průběhu zimy. Pozorujeme tak typický pouštní cyklus jednoletých rostlin, kdy dostatečné zimní srážky způsobí klíčení rostlin a jejich kvetení na konci zimy a začátku jara. Po odkvětu vytvoří dostatečnou zásobu semen, díky které rostliny přežijí horké a suché léto, aby se cyklus mohl opakovat.
V rozkvetlých kobercích nejsou rostliny z čeledi Asteraceae samy, ale doplňují je další významné čeledi, ať už jsou to sukulenty z čeledi kosmatcovité (Aizoaceae), tlusticovité (Crassulaceae) nebo cibuloviny, z nichž nejdůležitější jsou kosatcovité (Iridaceae). Podzim je v Kapské květenné oblasti druhým obdobím, kdy dochází k masovému kvetení, tentokrát roli přebírají zejména rostliny z čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). To už ale zcela jistě přesahuje možnosti tohoto článku a pojďme se vydat mezi hvězdnicovité rostliny.
Z osobní zkušenosti i zkušeností ostatních bych čtenářům a potencionálním návštěvníkům doporučil tři lokality, které toto dechberoucí divadlo nabízí. První z nich je Národní park West Coast vzdálený přibližně 80 km severně od Kapského Města. Zde je možné nalézt 482 druhů rostlin, obdivovat fynbos, charakteristický druh nízké keřovité vegetace typické pro Kapskou květennou oblast a mnoho druhů afrických zvířat. Rozkvetlé lány hvězdnicovitých rostlin se střídají se skalkami porostlými rodem Gazania a sukulentními rostlinami rodu Carpobrotus a Dorotheanthus. Druhá lokalita se nachází u hlavního města cibulovin – Nieuwoudtvillu. Město a jeho okolí určitě stojí za návštěvu. V jeho blízkosti se nachází rezervace s Alloidendron dichotomum, botanická zahrada Hantam s cibulovinami a nekonečné rozkvetlé lány, kde se střídá žlutá, bílá a fialová barva. Třetí a pravděpodobně nejznámější lokalitou je Národní park Namaqua s rezervací Skilpad, kde převažuje oranžová barva od druhu Ursinia cakilefolia.
Text a foto Mgr. Jan Ptáček, Botanická zahrada Teplice
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2023.*