17.01.2025 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Revitalizace pramenné části Černého potoka: Ochrana krajiny před povodněmi

Jizerskohorské lesy prošly v minulosti náročným obdobím. Znečištění ovzduší z hnědouhelných elektráren a následná kůrovcová kalamita vedly k jejich plošnému rozpadu. Výsledkem byl zvýšený odtok vody a vyšší riziko povodní.

Na pramenné části Černého potoka poblíž Smědavské hory proběhla několik let trvající revitalizace. Lesy ČR zde zahradily uměle upravená koryta vodních toků, odvodňovací kanály a příkopy pomocí dřevěných přehrážek různých typů. Tato opatření pomohla obnovit přirozený vodní režim a zadržet vodu v krajině.

Díky revitalizaci došlo k rozšíření biotopů pro vzácné druhy živočichů, včetně ohroženého tetřívka obecného.

Hlavní výsledky projektu

Celkem bylo zahraděno 3 km odvodňovacích kanálů pomocí 232 dřevěných přehrážek, které zajistily okamžitou retenci 1 800 m³ vody.

Revitalizace pramenné části Černého potoka ukazuje, jak důležité je obnovit přirozené vodní procesy pro stabilizaci krajiny a ochranu před extrémními klimatickými jevy.

Projekt se zúčastnil soutěže Adapterra awards 2024 v soutežní kategorii Krajina. „Revitalizace bude mít významný dopad na retenci vody v území. Díky přehrážkám je snížen podélný sklon koryt a dochází k významnému zpomalení odtoku. S ohledem na zvyšující se extremitu srážek je omezení odtoku z horních částí povodí velmi důležité. Obnova lesních rašelinových porostů má významný dopad i na biodiverzitu, v tomto případě je cíleno na zachování tetřívka obecného.“, řekla odborná porotkyně soutěže Ing. Tereza Davidová, PhD.

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Foto: Nadace Partnerství, Vojta Herout

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down