Řebříček je známou léčivou rostlinou využívanou především v lidovém léčitelství. Ve volné přírodě se s některými bíle kvetoucími druhy setkáváme do pozdního podzimu. Z hlediska uplatnění v okrasném zahradnictví je nenáročnou trvalkou vhodnou do záhonů, k řezu a pro sušení. Následující příspěvek představuje řebříček sličný a další druhy genofondu rodu Achillea L. hodnocené na ZF MENDELU.
Více než dvacet let je řebříček součástí polní kolekce genofondu vybraných léčivých rostlin na lednickém pracovišti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Rod Achillea L. – řebříček se řadí do čeledi Asteraceae Dumort. (hvězdnicovité), tribu Anthemideae Cass. Druhy tohoto rodu jsou vytrvalými bylinami se střídavými, jednou až třikrát peřenosečnými listy a květy uspořádanými do drobných úborů. Jazykovité květy paprsku jsou samičí, plodné. Trubkovité květy terče jsou oboupohlavné. Barva květů může být bílá nebo žlutá, méně často růžová. Plodem je nažka.
Pro trvalkové záhony
V roce 2016 byla sběrem na Slovensku získána semena řebříčku, který byl původně identifikován jako Achillea tanacetifolia. Během morfologických hodnocení položek zařazených do pracovní kolekce byly tyto rostliny určeny a přeřazeny k druhu Achillea nobilis – řebříček sličný. Obsah silice v nati i v květenství je vysoký. Průměrné naměřené hodnoty byly 4,4 ml/kg v nati a 6,7 ml/kg v květenství. Zjištěný obsah chamazulenu byl však velmi nízký při spektrofotometrickém hodnocení i vizuálně – silice byla čirá bez modrého zbarvení. Výška těchto rostlin je až 100 cm, listy jsou dlouhé průměrně 60 mm, široké 30 mm, třikrát přetrhovaně peřenosečné, šedozelené. Průměrná hodnota šířky květenství je 90 mm, délky ligul 1,2 mm, barva ligul je světle žlutá, průměrná délka zákrovu je 2,6 mm a jeho šířka 1,9 mm.
Tento druh výrazně aromatického řebříčku je velmi perspektivní pro použití v trvalkových záhonech, především pro světlá a sušší stanoviště. V termínu od června do září je možné rostliny použít i k řezu, mají velmi dobrou trvanlivost. V kyticích vázaných v dekorativním nebo vegetativním stylu tvoří zajímavé kontrasty především díky jemné textuře a zajímavé světle žluté barvě květenství. Barva se nemění ani sušením přirozeným prouděním vzduchu. Achillea nobilis – řebříček sličný můžeme na základě výsledků víceletého hodnocení doporučit k pěstování také jako zajímavou okrasnou trvalku.*
Text a foto doc. Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D., Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně, Lednice
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2022 s tématem měsíce Květinářství a školkařství.