Charakteristika rostliny
Hlohyně (Pyracantha) zahrnuje skupinu stálezelených trnitých keřů s vysokou estetickou hodnotou. V našich podmínkách se většinou pěstuje hlohyně šarlátová (Pyracantha caccinea), která dorůstá u nás do výšky 2 až 3 m.
Lesklé temně zelené listy jsou vejčitě kopinaté, dlouhé 2 - 4 cm na okrajích pilovité nebo jemně vroubkované. Drobné pětičetné bílé květy se seskupují do bohatého květenství. Kvete v květnu a červnu. Plody, kulaté malvičky, vytvářejí střapce plodenství a zůstávají na keři až dlouho do zimy. Hlohyně šarlátová zahrnuje velmi široký sortiment odrůd, které se od sebe liší právě velikostí, tvarem a především barvou plodů.
Nároky
Hlohyně nejlépe plodí na slunečném místě, ale roste i ve stínu. Nesnáší trvale zamokřené a nepropustné plochy, je vápnomilná a snese sucho. V zásadě je nenáročná. Za silnějších mrazů namrzá, ale dobře regeneruje. Trpí okusem zvěří. Vysazujeme ji s kořenovým balem, nejlépe z kontejneru v předjaří. Starší keře přesazování snášejí špatně.
Tvarované živé ploty stříháme zjara těsně před rašením. Dobře snáší znečištěné ovzduší. Někdy trpí listy a plody černěmi. Nehodí se do podhůří a horských oblastí. Množit se může na podzim řízky.
Použití
Hlohyně vysazujeme saliterně, do smíšených nebo jednodruhových skupin, do tvarovaných i volně rostoucích živých plotů. Může vytvořit až nepropustné houštiny. Dá se také uchytit ke zdi nebo treláži a vést po způsobu popínavých rostlin. Samozřejmě musíme rostlině pomoci - výhony přichytit a pravidelně vyvazovat a tvarovat k opoře. Ozdobnost bílých kvítků a lesklou zeleň listů předčí hýřivé podzimní plody, které na hlohyni nejvíce upoutají. Červené plody charakterizuje odrůda ’Red Column’ nebo ’Red Cushion’, svěží oranžovou barvu má ’Kasan’ (syn. ’Orange Giant’) a bohatou násadu žlutých plodů poskytuje například odrůda ’Soleil d 'Or’.
Doporučení
Vysaďte hlohyni vedle modře kvetoucího ořechoplodce (Caryopteris). Zajímavým barevným společníkem budou právě žluté plody.
Podzim nabízí mnoho dalších rostlin se zajímavými plody. Klasickým průvodcem zralého roku jsou šípky, především botanických růží. Červeň až po temné odstíny či pronikavou žluť doplňují drobná okrasná jablíčka, těsně u země se zase skví korálky plodů skalníků. Plody příbuzné brusince dozrávají na libavce (Gaultheria procumbens) a růžové a bílé kuličky bobulí poskytuje nejen osvědčený pámelník (Symphoricarpos sp.), ale i nízká pernétye zašpičatělá (Pernettya mucronata). A co teprve veselé „biskupské" čepičky brslenů (Eounymus sp). V teplejších polohách určitě nepřehlédnete výrazné fialové plody krásnoplodky Bodinierovy (Callicarpa bodinieri). Oranžovožluté plody rakytníku (Hippophae rhamnoides), červené a později černé plody kaliny tušalaj (Viburnum lantana), ozdobné purpurové šištice škumpy ocetné (Rhus typhina), červené, modré až černé plody dřišťálů (Berberis sp.), červené a někdy i žluté plody zimolezů (Lonicera sp.), červené plody svídy obecné (Cornus mas) a bílé (Cornus alba) .