Ovocnářská unie Moravy a Slezska zorganizovala v srpnu loňského roku odbornou exkurzy po ovocných školkách Nizozemska a Belgie. Prostřednictvím následující reportáže vám z této sedmidenní akce přinášíme několik postřehů.
Prvním navštívením podnikem se stala jedna z největších nizozemských ovocných školek Henri Fleuren v Baarlo. S celkovou situací pěstování ovoce v Nizozemsku včetně samotné historii a produkce firmy nás seznámil Sjaak Walraven. Za posledních 10 až 15 let došlo v Nizozemsku k velkých změnám v pěstovaném sortimentu ovoce. Výměra jabloní klesla z přibližně 15 000 ha na 9000 ha. Příčinou poklesu byla prodejní cena jablek, která šla dolů, naproti tomu cena hrušek šla nahoru. Druhou příčinou byla ztráta odbytišť, hlavně v Německu, kde došlo k velkému rozšíření výsadeb nosných odrůd ´Elstar´ a ´Jonagold´. Přestože došlo k poklesu ploch u jabloní o zhruba 6000 ha, celková produkce jablek zůstává prakticky stejná, neboť došlo k vysoké intenzifikaci jejich pěstování – průměrný výnos u odrůdy ´Elstar´ je 40–50 t/ha, u odrůdy ´Jonagold´ 70 –80 t/ha. Rozšiřuje se sortiment novějších odrůd ´Kanzi´ na ploše cca 500 ha a ´Junami´ rovněž 500 ha.
Oproti poklesu výsadeb jabloní došlo k dvounásobnému nárůstu plochy hrušní na přibližně 8000 ha, pěstování je rovněž vysoce intenzivní, výnosy u nosné odrůdy ´Konference´ jsou kolem 60 t/ha, ale nejsou výjimkou i výnosy 70–80 t/ha, produkce druhým rokem po výsadbě dosahuje 20–30 t/ha.
Slivoně se pěstují na ploše zhruba 700 ha a na vzestupu je rovněž pěstování třešní – 400 ha (část pod sítěmi).
Ovocná školka Henri Fleuren byla založena v roce 1922 jako rodinná firma Henri Fleurenem, dnes na ní hospodaří třetí generace. V současnosti má 34 stálých zaměstnanců a své výpěstky pěstuje na 100 ha ploše, vždy na nových panenských půdách. Polovinu z produkce 1,2–1,4 mil kusů (tj. produkce celé naší republiky) představují výpěstky jabloní, 35 % třešní a višní, zbytek pak výpěstky hrušní a slivoní. 30 % produkce je určeno pro domácí trh, zbývajících 70 % směřuje na export (např. Norsko, Španělsko a Ukrajina).
U jabloní jsou hlavními odrůdami ´Gala´, ´Fuji´, ´Jonagold´, ´Braeburn´, ´Elstar´, ´Šampion´ a ´Idared´ pěstované na podnoži M9. Z důvodu velkého vývozu je sortiment velice široký. Firma spolupracuje s prof. Tupým ze Střížovic a pěstuje i české odrůdy – ´Opál´, ´Topaz´ a ´Red Topaz´, dále klubové odrůdy ´Evelina´ a ´Rubens´ i zakrslé odrůdy jabloní, žádané jsou hlavně s červenou dužninou – ´Red Lane´, dále sloupcovité odrůdy ´Red Spring´, ´Sunlight´, ´Moonlight´, ´Gold Lane´. U hrušní je nosnou odrůda ´Konference´, následuje ´Lucasova´, ´Xenie´, ´Abate Fetel´ a ´Concorde´ pěstované na kdouloni MC a v posledních 15 letech na ozdravené mrazuvzdorné a proti vápníku velmi odolné podnoži Eline, původem z Rumunska. Třešně a višně pěstují na Coltu, Gisele 3, 5, a 6. Nosnými odrůdami jsou ´Regina´, ´Burlat´, ´Merchant´, ´Vanda´, ´Kordia´, ale pěstují i ´Těchlovan´ a kanadský a francouzský sortiment. V současnosti začínají s pěstováním 10 velmi raných a 10 velmi pozdních odrůd třešní, z nich je pět odrůd žlutoplodých, odolných proti praskání plodů.
Cestou na plantáže firmy jsme míjeli sad višní určený pro průmyslové zpracování na kompoty, který v letošním roce díky pomrznutí a malé úrodě většiny pěstitelů v Evropě přinesl majiteli dobrý zisk, 1 eur/kg. Vlastník tohoto sadu si pro tuto plochu nechává specielně pěstovat stromky právě u firmy Henri Fleuren. Z důvodu mechanického setřásání plodů mají stromky vyšší kmínek a jsou roubovány, ne očkovány. Dále jsme viděli dvouletý porost švestek a třešní roubovaných v ruce a jabloně. Stromky pěstují v klasickém integrovaném systému (s výjimkou 7 ha jabloní pěstovaných v přísnějším biologickém systému od roku 1997), školkují v dubnu, 6x za rok kultivují, 2x použijí herbicid, 4x plečkují, 3–4x aplikují síru v dávce 4–8 kg, (pro lepšímu vyzrání dřeva se aplikace síry provádí pouze do poloviny srpna). V roce 2011 byla velice dobrá kvalita výpěstků (stromky měli pět kvalitních výhonů ). V říjnu se na odlistění aplikuje měď, s vyoráváním začínají kolem 25. října.
Produkce třešní pod sítěmi
Dalším navštíveným podnikem byla farma Roberta Jansena, pěstitele 7 ha třešní a 21 ha hrušek. Nás zajímali především sady třešňové. Ty má dva sedmiletý o velikosti 1,5 ha plně plodný pod sítěmi (proti ptákům) a foliemi (proti dešti, často zde během sklizní prší) a mladý dvouletý ještě nezastřešený. Dodává třešně vysoké kvality plodů (průměru nad 30 mm) tmavého vybarvení odrůd ´Kordia´ (na podnoži Gisela 3) a ´Regina´ (na Gisele 5, je dobrým opylovačem).
Text a foto Ing. Jiřina Homolová,
tajemnice OUMS
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2012