09.08.2012 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Putování po nizozemských a belgických ovocných sadech – II. díl

Ovocnářská unie Moravy a Slezska zorganizovala v loňském roce odbornou exkurzy po ovocných sadech Nizozemska a Belgie. V prvním díle jsme mimo jiné zavítali do Výzkumného ústavu PC Fruit v Belgii. Na následujících stránkách vám přinášíme další postřehy z navštívených závodů.

Návštěva biofarmy
V našem putování po belgických sadech jsme navštívili biofarmu Reinroods – Biofruit. Zde nás majitel rodinné farmy vítá jablečným moštem z bioprodukce a představuje svůj podnik. Pěstuje 10 ha hrušní a 15 ha jabloní. U hrušní je hlavní odrůdou ´Konference´, málo ´Děkanka Robertova´ a ´Lucasova´. U jabloní pěstuje odrůdy ´Jonagold´ a ´Jonagored´, ´Topaz´, ´Rubinspep´, ´Boskop´ a ´Green Star´. Na tento způsob pěstování přešel před 11 lety z klasické integrované produkce. Jedním z důvodů bylo i to, že v pěstování ovoce nemá v rodině pokračovatele.
Největším problémem je pro něho hmyz nalétávající sem z okolních listnatých porostů a sající na plodech. V integrovaném systému produkce je problémem v pěstování hrušek mera, v biologickém ne. Jemu činí problémy larvy chroustů a proti obalečům používá celkem úspěšně systém matení. Proti strupovitosti jablek používá síru před květem a velmi malou dávku mědi, počet ošetření je stejný jako v integrovaném systému. Aktuální informace o nebezpečí infekce obdrží od servisní služby. Strupovitosti přizpůsobil i výběr odrůd, pěstuje odolné odrůdy ´Topaz´ a ´Rubinstep´. V Belgii a Nizozemsku je často problémem i strupovitost na hrušních. Kvůli skládkovým chorobám nepěstuje odrůdu ´Pinova´, ta ve skladě z 80 % shnije, nejlepší pro uskladnění jsou odrůdy ´Jonagold´, ´Jonagored´ a ´Green Star´. Přípravky povolené na skládkové choroby v biologické ochraně v Německu nejsou v Belgii registrované a nesmějí se používat.
Pěstování stěžuje i hnojení, v systému může používat pouze organické hnojení, on používá hnůj od kuřat v maximální dávce 2 t/ha. Nesmí používat hnojiva obsahující dusík, pouze močovinu. To má za následek kolísavost výnosů s tendencí ke střídavé plodnosti. Pokud chybí důležité mikroprvky, musí požádat organizaci Bioforum o jejich schválení. Plevele likviduje pouze mechanicky.
Prodej ovoce realizuje přes odbytovou organizaci. Ve srovnání s integrovanou produkcí jsou výnosy u bioprodukce poloviční. Na sklizeň potřebuje 20 brigádníků, jinak práci zastane jeden zaměstnanec. Ovoce sklízí jednorázově, bez probírky. Výhodou bioprodukce je na rozdíl od integrované produkce větší stabilita cen a vyšší realizační cena – u jablek 1 euro, u hrušek ještě víc.
Přímý prodej zákazníkům
Středu a čtvrtek jsme trávili převážně u holandských ovocnářů, provázeli nás již naši staří známí: poradci Peter van Arkel a Leon Jahae. Jako první jsme navštívili rodinnou farmu pěstitele Kremerse. Farma se liší od jiných tím že neprodává ovoce přes odbytové družstvo, ale má svou farmářskou prodejnu a protože se nachází v blízkosti hranic s Německem, jejími hlavními klienty jsou právě Němci. Tato farma má jedno zajímavé specifikum, je to nejvýše položená ovocnářská farma, kterou jsme navštívili. Její nadmořská výška je 220 m nad mořem (nejvyšší vrchol Nizozemska – 320 m n. m.). Pro uspokojení potřeb svých zákazníků, musí pěstovat široký sortiment odrůd. Na farmě pracuje jeho rodina, pouze na řez a sklizeň si najímá brigádníky.
Jabloně pěstuje na 10 ha v odrůdové skladbě 2 ha ´Elstar´, 1,5 ha ´Jonagold´, 0,5 ha ´Delbar´, 0,25 ha ´Braeburn´, 0,5 ha ´Golden Delicious´. Z novějších odrůd dále 2,5 ha ´Junami´ a 2,5 ha ´Wellant´.
´Wellant´ má charakter klubové odrůdy, kde pěstitel musí zaplatit klubový poplatek. Je to odrůda velmi dobrá, tolerantní vůči strupovitosti, bohužel náchylná k rakovině. Sklízet se začíná kolem 10. září a dá se skladovat až do příští sklizně. Je zde k vidění 12letý sad s mezištěpením odrůd ´Sommerred´ a ´Golden Delicious´ kvůli omezení růstu. Je u ní nutno dělat dobrou regulaci růstu za pomoci Regalisu v malých dávkách. Je velmi plodná, není třeba dělat probírku plodů, sad ve 4. roce po výsadbě dal výnos 44 t/ha. Je i velmi chutná (v degustacích bývá na prvních místech ), velkoplodá a dobře prodejná (1,4 eura). Sklízí se nadvakrát proto, aby získala svou zářivou červenou barvu. Potřebuje totiž v koruně hodně světla a toho se dosahuje, nám již na školeních nizozemských poradců několikrát demonstrovaným, řezem na klik, který je zde aplikován od začátku výsadby a je velmi dobře vidět.
Na 14leté výsadbě odrůdy ´Elstar´ se začal tento řez uplatňovat před sedmi lety, proto je výsadba trochu křivá, ale funguje to – jsou zde vidět „světelná okna“ a většina dřeva na stromě není starší tří let. Opět byla nutná ruční probírka plodů. Proti výparu vody, ale i kvůli výživě dává pěstitel ke kmeni kompost.
´Junami´ (kříženec ´Idared´ x ´Elstar´) je rovněž novější odrůda, vzhledově podobná Idaredu. Má menší plody, tzn. že vyžaduje více řezu (Regalis u jabloní používají v dávce 0,5 kg/ ha, a to jen na spodní patra stromů), vzdušné tvarování a dobré hnojení.
´Jonagold´ je jeho nejstarší 17letou výsadbou, stromy rostou velmi bujně. Ekonomika likvidace sadu je drahá, proto se snaží sady udržet co nejdéle.
V této části Nizozemska je velmi úrodná půda, zde však trochu kamenitá, proto je zde nutné zavlažování.

Text a foto Ing. Jiřina Homolová,
tajemnice OUMS

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down