10.07.2008 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půlstoletí jarních výstav v Olomouci

Flora Olomouc, zahradnická výstava a veletrh konaný na olomouckém výstavišti Flora, je nejen největší, ale také nejstarší českou květinovou výstavou. Přehlídka výpěstků květin, okrasných dřevin, zahradní architektury a vazačství datuje svůj původ do roku 1958.

Již 24. srpna 1958 roku se v areálu výstaviště konala první regionální Výstava květin podniků místního hospodářství, a to za účasti komunálních firem z Olomouce, Prostějova, Přerova, Šumperka a Lipníku. Na svou dobu nevídaný zájem veřejnosti – 62 tisíc návštěvníků – si vynutil její opakování v příštím roce. Následující, třetí ročník v roce 1960, který přilákal na výstaviště 118 tisíc návštěvníků, se už konal jako Celostátní výstava okrasného zahradnictví.

Velký zájem veřejnosti
Stoupající zájem vystavovatelské i návštěvnické veřejnosti vyvrcholil na V. celostátní výstavě v roce 1964, kterou zhlédlo neuvěřitelných 330 tisíc lidí. Úspěch československých pěstitelů v témže roce na mezinárodní výstavě ve Vídni přivedl v příštím roce na VI. celostátní výstavu do Olomouce vůbec první zahraniční účastníky – Dány a Nizozemce.
Vlastní název Flora Olomouc se v titulu zahradnických výstav objevil poprvé v roce 1967. Výstavy s jarním i letním během probíhaly původně v lichých letech, v sudých se o ně Olomouc dělila s Bratislavou. Od roku 1990 byla Flora Olomouc téměř výhradně jarní výstavou, k tradici jarní i letní etapy se výstaviště vrátilo v roce 2000.
Zahradnické přehlídky už od svého začátku přitahují do Olomouce každoročně stotisícové davy návštěvníků. Celkový počet těch, kteří během padesátileté historie výstav prošli jejich branami, se pomalu blíží pěti milionům.
Tradičními partnery a spolupořadateli výstav jsou Český zahrádkářský svaz, Svaz květinářů a floristů ČR a Svaz školkařů ČR.

Příjemná živá pozvánka
Oslavy půlstoletí českých květinových výstav v Olomouci odstartovala Flora Vivat – komponované představení na mytologické téma. Příběh bájného řeckého pěvce Ariona a bohyně jara Flory shlédli zájemci u Arionovy kašny na Horním náměstí před radnicí. K úspěchu premiérové živé pozvánky přispělo i krásné květinové aranžmá kašny. Na něm se podíleli špičkoví čeští floristé ze SKF ČR.

Krajina snů
Základ výstavy tvořily hlavní expozice v pavilonu A, jejíž koncepce se každoročně mění. Tvůrci expozice se pro jednotlivé výstavy nechávají inspirovat novým, specifickým tématem. V letošním jubilejní roce nesla hlavní expozice název Krajina snů. Paletu barev jarních květin, lilií, narcisů, tulipánů, hrnkových a balkónových květin doplnily výpěstky členů Svazu květinářů a floristů ČR.
Padesát let zahradnických výstav přiblížila přehlídka s názvem Procházka historií květinových výstav v Olomouci. Vedle posterů s dobovými fotografiemi a stručnými informacemi o historii výstav překvapili pořadatelé zajímavou přehlídkou představující formu a rostliny typické pro květinová aranžmá od 50. let do současnosti.

Udělovaná ocenění
Zahradnické výstavy a veletrhy jsou každoročně spojeny s udělováním cen nejlepším vystavovatelům za nejkvalitněji provedené expozice, nejlepší výpěstky či kolekci výpěstků, a oceněním soutěžících v rámci soutěží v aranžování květin.
Nejvyšším odborným uznáním výstav Flora Olomouc je cena Novitas Olomucensis. Ocenění je určené novinkám okrasných rostlin výrazně nových vlastností a tvarů, možností pěstování a užití. Letos odborná porota vybrala ze tří přihlášených exponátů kolekci hrnkových lilií Lily Look. Jedná se o ojedinělou skupinu nízkých lilií, která doposud v širším sortimentu druhů lilií nebyla množena a pěstována. Její zásadní předností je geneticky zafixovaná zakrslost růstu. Výhodou je, mimo jiné, též možnost pěstování v nádobách, které umožňuje její široké použití. Přihlašovatelem byla společnost Jošt Import, Heřmanův Městec, šlechtitelem novinky firma Mak Breeding, Nizozemsko.
V soutěži o nejlepší expozici si na ploše do 20 metrů nejlépe vedla Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola, Mělník. Na ploše s výstavní plochou do 50 metrů zaujala porotu nejvíce expozice společnosti Smithers – Oasis, Czech Republic, s. r. o., Jezbořice. Na ploše větší než 51 metrů získal nejvyšší ocenění Svaz květinářů a floristů ČR.

Oslava padesátin
K oslavám jubilea přispěla i letošní jarní soutěž v aranžování květin s tématem Oslava padesátin. Soutěžící měli za úkol vytvořit originální vázanou kytici a květinovou přízdobu dárku. Celkově se utkalo 26 soutěžících, 14 juniorů a 12 seniorů. Porota složená z předních českých floristů a zástupců SKF ČR ohodnotila jako nejlepší v juniorské kategorii studenty Střední odborné školy zahradnické a Středního odborného učiliště Rajhrad Karolínu Flaschkovou a Vojtěcha Lazeckého. V seniorské kategorii získala první místo Klára Jordánová z MZLU v Brně, Zahradnické fakulty Lednice.

Oceněná expozice
Nejenom, že na samotné Floře Olomouc jsou udělována mnohá ocenění, i samotná Flora jedno získala. Jedná se o ocenění Aura, o vyhodnocení nejlepší a nejpoutavější expozice v roce 2007. Tuto soutěž vyhlašuje Sova ČR, profesní společenstvo veletržního průmyslu. Ocenění Aura je rozděleno podle velikosti expozice do čtyř kategorií, olomoucká Flora získala první místo v té největší, přesahující plochu 300 m2 a to za nejlepší kompozici výstavního prostoru.
Druhé místo získala expozice SKF ČR, jejímž architektem i spolurealizátorem byla Ing. Marie Bittnerová.

Venkovní plochy
Jarní květiny nechyběli ani v exteriérech výstaviště, kde v obnovené, tzv. Holandské zahradě, vysadili zahradníci výstaviště Flora pro tuto příležitost více než 10 tisíc kusů cibulovin. Návštěvníci měli možnost obdivovat i rekonstruovanou, trvalkami osázenou hlavní alej Smetanových sadů. Volně přístupné byly tradičně sbírkové skleníky výstaviště s exotickou florou i faunou.
Poprvé se výstavy zúčastnilo partnerské město Olomouce – srbská Subotica, která představila firmy podnikající v oblasti údržby veřejné zeleně, zahradnictví, školkařství či květinářství.
Na své si při jarní Floře Olomouc přišli drobní pěstitelé a zahrádkáři, kteří do Olomouce zamířili za prvními jarními nákupy. Především jim byly určeny Jarní zahradnické trhy s nabídkou květin, okrasných dřevin, zahradnického a doplňkového zboží a veletrh Hortifarm zaměřený na zahradní mechanizaci.
Letošní jarní Flora jistě nikoho nezklamala a v Olomouci opravdu bylo na co se dívat. Už teď se pořadatelé připravují na letní etapu. Ta se bude konat ve dnech 21. až 24. srpna a vedle květin pozdního léta nabídne speciální expozici botanických zahrad ČR s názvem Život v mokřadech či květinová dekorace historických dětských kočárků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down