Půda je neocenitelným zdrojem, který slouží především k produkci potravin, záchytu dešťové vody, regulaci klimatu a formování krajinného rázu. Může se zdát, že je nevyčerpatelná, protože je tak běžnou součástí našeho okolí, že si jí mnohdy ani nevšimneme. Trvalý zábor půdy, intenzivní zemědělská produkce a degradační procesy ale volají po zásadním řešení, které povede k maximální ochraně a zachování kvality půdy.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) se připojuje k výzvě Evropské komise Missson Soil Manifesto, která si klade za cíl ochranu a obnovu půdy ve všech lidských činnostech, které mají na půdu dopad na úrovni vnitrostátní i celosvětové. Podpisem Manifestu stvrzuje ÚKZÚZ podporu „Dohoda o půdě pro Evropu“ s cílem motivovat a přispívat k ochraně a obnově půdy v rámci svých možností.
Výzkum půdy
ÚKZÚZ monitoruje v systému Agrochemického zkoušení zemědělských půd kvalitu půdy více než 60 let. Během tohoto období byly v souladu s transformacemi zemědělství zaznamenány významné odchylky od optimálního stavu půdních vlastností. V posledním čtvrtstoletí vysledoval ÚKZÚZ například trend okyselování zemědělské půdy, při kterém dochází k poklesu půdní reakce neboli pH. Optimální pH udržované pravidelným vápněním ovlivňuje komplexně chemismus půdy, zvyšuje rozpustnost a tím i přístupnost mnoha prvků a zabraňuje tvorbě toxických vazeb. Posledních 10 let se ÚKZÚZ intenzivně zabývá sledováním indikátorů půdní organické hmoty, což umožňuje zapojení ústavu do Monitoringu, Reportingu a Validace (MRV) na národní i evropské úrovni k nařízení pro zavadění postupů uhlíkového zemědělství. Shromažďováním údajů o sekvestraci uhlíku v půdě se tak ÚKZÚZ podílí na kvantifikaci uhlíkového zemědělství a svým dílem přispívá k postupnému snižování antropogenních emisí skleníkových plynů.
Ústav se věnuje také problematice kontaminace půdy. Na základě výsledků programu Registr kontaminovaných ploch lze hodnotit zátěž zemědělských půd rizikovými prvky a vytipovat oblasti se zvýšenými obsahy. Změny obsahů rizikových prvků jsou sledovány podrobněji díky preciznímu systému Bazální monitoring půd, v rámci kterého jsou již 30 let pravidelně vzorkovány vybrané zemědělské pozemky. Nárůst koncentrací arzénu, kobaltu, molybdenu, niklu, olova a zinku byl zaznamenán na většině monitorovaných lokalit, naopak postupné snižování obsahů registruje ÚKZÚZ u beryllia, kadmia, vanadu a rtuti. Bazální monitoring půd umožňuje rovněž podrobné sledování vývoje obsahů přístupných živin – bylo potvrzeno postupné snižování obsahu přístupného fosforu a úbytek vápníku spojený s již zmíněným poklesem pH.
Od 90. let minulého století ústav v zemědělských půdách monitoruje ÚKZÚZ i tzv. POPs – perzistentní organické polutanty, tedy látky uvedené ve Stockholmské úmluvě. Jedná se o sloučeniny podléhající dálkovému transportu, odolávající degradaci, schopné akumulovat se v živých organismech, člověka nevyjímaje a látky toxické. Jde např. o chronicky známé DDT. S rozvojem techniky došlo i na rozšíření seznamu sledovaných organických polutantů např. o současné pesticidy, nebo tvz. perfluorované látky.
Prakticky všechny půdních funkce jsou podmíněny přítomností pestrých společenstev mikroorganismů a bezobratlých. Na vybraných plochách bazálního monitoringu jsou hodnoceny trendy mikrobiálních parametrů, které představují časný indikátor změn obsahu a transformace organické hmoty. Zvláště cenné údaje byly získány na plochách, kde během sledování došlo ke změně obhospodařování. Kromě bazálního monitoringu ÚKZÚZ vzorkuje a analyzuje půdy z dlouhodobých polních pokusů, které v delším časovém měřítku umožňují sledovat vliv vybraných zásahů (např. různý typ či intenzita hnojení) na chemické, fyzikální a mikrobiální vlastnosti půd v režimu konvenčního i ekologického zemědělství. Kromě zemědělské půdy ústav sleduje i chemismus půd lesních. Široká škála zjišťovaných chemických vlastností lesních půd podává informace jednak o dostupnosti živin pro pěstování lesních porostů v rámci měnících se klimatických podmínek a také o zdravotním stavu lesních porostů vyskytujících se na antropogenně zatížených půdách v horských oblastech ČR. Kromě „pouhého“ sledování stavu, je ÚKZÚZ zapojený do systému kontroly kvality vstupů do půdy, tzn. že ústav kontroluje deklarovanou kvalitu hnojiv, přípravků na ochranu rostlin a čistírenských kalů aplikovaných na zemědělskou půdu. Čistírenské kaly jsou navíc spolu s rybničními a říčními sedimenty součástí dlouhodobého monitoringu vstupů do půdy.*
Zdroj: ÚKZÚZ