Jak rychle mizí naše půda? Jak rychle se tvoří? S čím souvisí eroze a jak ji řešit? Nejen na tyto otázky odpovídá dokument Mizející půda, poslední díl cyklu Akademie věd ČR Tiché hrozby. Spojuje vědecké bádání a snahy s důsledky pro běžný život lidí. V pondělí 27. prosince jej diváci mohou zhlédnout v hlavním vysílacím čase na ČT 24, doplní ho debata s odborníky.
Na silně erodovaných půdách se snižuje hektarový výnos až o 75 %, více než polovina ploch by si zasloužila ochranu. Eroze jako taková je přirozený proces, v Česku ale velmi problémový. Nejenže odplavuje velké množství půdy, navíc znečišťuje vodu, do které s půdou přináší i pesticidy a další chemické látky. „Půda a voda se staly běžnou součástí našeho života a my je prostě nevnímáme jako limit,“ říká Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.
Dokument Mizející půda režisérky Martiny Spurné za pomoci odborníků, vědců i zemědělců odkrývá, jak se eroze zkoumá, co se o ní vše ví a s čím vším vlastně souvisí. Zároveň přibližuje, jak může moderní věda pomoci. „Cílem dokumentárního cyklu je ukázat veřejnosti, co současná moderní věda o přírodních hrozbách ví a jak na ně umí reagovat či je předvídat,“ přibližuje jeho vědecký garant Josef Stemberk. „Cyklus také nastoluje otázky, zda jsme schopni jim předcházet, anebo zajistit taková opatření, která by ničivé dopady těchto katastrof alespoň redukovala.“ Dokumenty též upozorňují na fakt, že česká společnost zatím nedokáže vědecké poznatky a potenciál zcela využít.
Téměř půlhodinový film nabízí i trochu jiný pohled na práci zemědělců, poukazuje na důležitou roli krajiny a na vzájemné propojení problémů a dějů, které se v ní odehrávají. Diváci ho můžou zhlédnout 27. prosince v premiéře na ČT 24, film doplní, stejně jako předchozí díly, zhruba hodinová debata s odborníky vedená Václavem Moravcem. Díky tomu se široká veřejnost seznámí nejenom s prací vědců, ale i s nejnovějšími poznatky v oblasti výzkumu půdy v České republice.
„Spolupráce České televize s Akademií věd na tomto projektu je logická, protože série dokumentů s názvem Tiché hrozby v sobě zahrnuje hned několik aspektů veřejné služby,“ říká ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal. „Nejenže poutavým způsobem prezentuje výsledky vědecké práce špičkových českých pracovišť, ale zároveň informuje o konkrétních přírodních rizicích a dává i návod k jejich eliminaci.“*
Zdroj: TZ Akademie věd