Ve 27. týdnu byly detekovány první výskyty imag vrtule ořechové na žlutých lepových deskách v okrese Znojmo. Další výskyt byl zaznamenán v okrese Břeclav. Postupně očekáváme další přibývající potvrzené výskyty z ostatních okresů, a to především z jižní a střední Moravy, kde se již tento invazní škůdce vyskytuje běžně. V Čechách každoročně přibývá lokalit s potvrzenými výskyty vrtule ořechové. Po extrémním mrazovém stresu během poslední dekády dubna společně s kombinací poškození plodů ořešáků vrtulí ořechovou lze očekávat letos slabší úrodu ořechů.
Monitoring této drobné mušky probíhá od začátku července do října. Inspektoři ÚKZÚZ pravidelně kontrolují a vyhodnocují záchyty imag vrtule ořechové na žlutých lepových deskách, které se umisťují do osluněných a olistěných částí koruny stromu. Nevhodné je vyvěšování lepových desek na spodní větve stromu.
Škůdce ořešáků
Vrtule ořechová (Rhagoletis completa) je nepůvodní škůdce ořešáků, který byl poprvé potvrzen na našem území v roce 2017. Od té doby se u nás v. ořechová usídlila a každoročně sledujeme její expanzní potenciál a škodlivost. Oplodí plodu, kde lze nejprve sledovat vpichy po kladení vajíček, postupně hnědne až černá. Z vajíček se líhnou larvy, které dále oplodí poškozují. Napadené oplodí měkne a zahnívá. Oplodí lze špatně odloupnout. Pokud dojde k časnému napadení, mohou se plody scvrknout, měknout, případně předčasně opadávat ze stromu. U silného napadení dochází poškození velké části úrody.
K přímé ochraně lze využít žluté lepové desky, které vyvěšujeme v rámci monitoringu, což pomůže částečně redukovat počty jedinců. U zachycených samiček nedojde k vykladení vajíček. Z preventivních metod lze využít sběr a otrhávání napadených ořechů s larvami. Následně napadené ořechy zlikvidovat nejlépe spálením. Tím snížíme populaci v dalším roce. Další doplňkovou metodou, jak bojovat s vrtulí ořechovou, je likvidace puparií ukrytých pod zemí pomocí hlubšího přerytí půdy pod ořešákem na podzim nebo na jaře. Puparia se tím dostanou buď do velké hloubky nebo na povrch a zahynou. K chemickému ošetření lze použít registrované přípravky proti vrtuli ořechové s účinnou látkou acetamiprid či spinosad.
Aktuální situaci o výskytech vrtule ořechové lze nalézt na Rostlinolékařském portálu v Mapách výskytu.
Zdroj: Rostlinolékařský portál ÚKZÚZ*