V průběhu 23. týdne byly detekovány škodlivé výskyty vajíček zrnokaze hrachového v porostech hrachu v řadě okresů. S ošetřením proti tomuto škůdci by se po potvrzení výskytu prvních vajíček na nejmladších luscích nemělo váhat.
Zrnokaz hrachový (Bruchus pisorum) přezimuje jako dospělec uvnitř napadených semen. Broukům vyhovuje teplé a slunečné počasí v době kvetení a nasazování prvních lusků. Do porostů brouky lákají květy. Samičky kladou vajíčka na malé lusky zejména spodních nodů. Z vajíček se líhnou larvy, které si ihned vyžírají chodbičku do chlopní. Uvnitř lusků se vžírají do děloh malých semen. Larvy se vyvíjí pouze v semeni hrachu. V jednom semeni žije vždy jedna larva. Brouci se líhnou ještě v tom samém roce, většinou brzo po sklizni. Semena však opouští až brzy na jaře.
S navýšením ploch pěstovaného hrachu pro greeningové účely se v posledních pěti letech zvýšil tlak tohoto škůdce. Ztráty na výnosech bývají minimální, ale napadená produkce pěstiteli komplikuje jeho záměry s uplatněním semen (konzervárenství, osivo i krmivo).
Ošetření proti zrnokazu by mělo být směřováno do doby prvního výskytu vajíček. Špatné načasování aplikace insekticidu tak pěstitele může ve finále stát 800–1000 Kč na každé tuně z výnosu. Proti zrnokazu jsou povoleny v současnosti přípravky na bázi pyretroidů.
Mimo zrnokaze je možné na téměř všech lokalitách vidět napadení kyjatkou hrachovou. Imaga i nymfy osidlují nejmladší listy a palisty. Květy při silném napadení zasychají a opadávají. Vysoký tlak lze pozorovat především na plochách v ekologickém režimu nebo tam, kde není možné z důvodu zařazení do greeningových ploch ošetřit. Mimo přímého poškození hrozí u porostů napadených kyjatkou též riziko přenosu viru výrůstkové mozaiky hrachu (PEMV) a viru semenem přenosné mozaiky hrachu (PSbMV).Aktuální informace o situaci v porostech hrachu lze sledovat v Mapách výskytu nebo v modulu Aktuální výskyty v okrese.*
Zdroj: ÚKZÚZ