22. 7. uplynulo přesně 155 let od narození prvního rektora někdejší Vysoké školy zemědělské v Brně (VŠZ) Františka Bubáka (1866-1925). Ve své době šlo o vědce světového významu. Práce, kterou po sobě zanechal, mu podle dobových článků zajistila nesmrtelnost. Jeho postavu si připomíná nejen Mendelova univerzita v Brně (dříve VŠZ), ale i Rovensko pod Troskami, kde se v roce 1866 narodil.
Bubák studoval gymnázium v Jičíně, Praze a Příbrami. Poté si vybral přírodní vědy na Filozofické fakultě dnešní Univerzity Karlovy. Specializoval se zejména na houby a jejich choroby. Spolu s Josefem E. Kabátem, amatérským mykologem a ředitelem cukrovaru, vydal sbírku mikroskopických hub rozesílaných významným vědeckým institucím po světě. „Byl znamenitým odborníkem velkých zkušeností, vzorným, neúnavně pilným badatelem, výborným učitelem, pevným charakterem, dobrým českým člověkem, vlídným a laskavým kolegou," stálo v jednom z nekrologů za prvním rektorem školy, který zemřel v roce 1925.
„Jsou to všechno vlastnosti, které by měl mít každý správný vědec i dnes, a nejen proto má smysl si postavu našeho prvního rektora dodnes připomínat," uvedla rektorka MENDELU Danuše Nerudová. Škola před dvěma lety adoptovala hrob svého prvního rektora na Vinohradském hřbitově v Praze Bubákův hrob je přitom jen několik desítek metrů vzdálený od hrobky prvního porevolučního prezidenta Václava Havla.
Slavného rodáka si letos v září připomene i rodná obec, která slaví 650 let od svého založení. „Z našeho kraje vzešla řada lidí, kteří, aby něco dokázali, museli za učením jinam. Někteří z nich svým způsobem upadli v zapomnění, ale má určitě smysl si je dál připomínat," konstatovala starostka Rovenska pod Troskami Jiřina Bláhová.
Na profesora Bubáka nezapomíná ani vědecká obec, protože po něm bylo popsáno několik nových druhů hub. „Z druhů, které jsou dnes odbornou veřejností uznávány, je třeba uvést Phialophora bubakii (Laxa) Schol-Schwarz. Tento druh byl původně izolován z margarínu, ale vyskytuje se hlavně jako endofyt v živých dřevinách nebo v lesní půdě. Dalším druhem popsaným na počest profesora Bubáka je patogen rostlin Mycosphaerella bubakii Aptroot," uvedl mykolog Michal Tomšovský z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU.*
Zdroj: MENDELU