Obnovit poškozené stromy a zeleň v jihomoravských obcích, které koncem června postihlo tornádo, pomůže spolek arboHELP. Odborníci ze společnosti Safe Trees, Českého svazu ochránců přírody, Arboristické akademie a Nadace Partnerství odhadují škody na mimolesní zeleni na desítky až stovky milionů korun. Některé dřeviny navíc mohou být poškozené, aniž to je na první pohled vidět, a ohrozit v budoucnu kolemjdoucí.
Cílem je co nejrychleji prozkoumat a stanovit rozsah poškození, následně určit a provést nutné ošetření, případně koordinovat novou výsadbu. „Prostřednictvím formuláře organizujeme dobrovolníky zejména z řad arboristů, kteří posílí náš tým a pomohou nám zjistit konkrétní škody na porostu a identifikovat stromy, u kterých je třeba zasáhnout prioritně,“ řekl Jan Forejt ze společnosti Safe Trees. Následovat má konkrétní diagnostika a ošetření vytipovaných stromů. „Očekáváme, že zapotřebí budou především stabilizační řezy, bezpečnostní vazby a jejich revize, popřípadě kácení dřevin, které již nepůjde stabilizovat,“ sdělil předseda Arboristické akademie Josef Grábner. Nadace Partnerství také organizuje veřejnou sbírku, z které se má hradit rostlinný materiál při nové výsadbě či ošetření poškozených stromů.
Data z kontroly stromů budou zanesena do oborového portálu, což může pomoci i v budoucnu. „V Česku je poškození způsobené tak silným větrným náporem zcela novou událostí, která přinese mnoho zajímavých zjištění a zlepší naše poznání biomechaniky stromů. Nyní nejsou známy mechanismy, jakými tornádo na stromy ve střední Evropě působí. Extrémní přetížení může způsobit i dosud neznámé změny v nosných prvcích stromů, tedy jejich kmenech i kořenovém systému. V případě, že by se situace někde opakovala, budeme na řešení následků lépe připraveni,“ dodal ředitel společnosti Safe Trees Jaroslav Kolařík.
Zdroj: ČTK