Moderní forma hydroponického pěstování zeleniny ve skleníku se v současnosti neobejde bez zapojení rozsáhlého spektra pokročilých technologií, mezi které patří například počítačem řízené vnitřní klima. Přesto je zde stále vysoká potřeba lidské práce. Tato skutečnost je silným impulzem pro intenzivnější zapojení inovativních technologií spadajících do oblasti Zemědělství 4.0.V rámci projektu BERABOT je mimo jiné vyvíjen automatický robotický systém pro monitoring a detekci hlavních škůdců rajčat pěstovaných ve skleníku. Na základě pořízených obrazových dat byla vytvořena umělá neuronová síť Faster R-CNN, jejíž algoritmus má 89,79 % (při 0,5 IoU) detekční přesnost v případě dospělců molic zachycených na žlutých lepových deskách a pásech. Tento algoritmus bude následně využit při tvorbě komplexního robotického zařízení.
Vyvinuté algoritmy v rámci části projektu BERABOT věnované automatizované detekci molic ve skleníku dosahují potenciálně vyšší přesnosti než do současnosti používané časově a pracovně náročné postupy monitoringu. V následující fázi projektu budou tyto algoritmy sloužit jako podklad pro vývoj praktické softwarové aplikace. Cílem je tuto aplikaci nabídnout k širokému použití v běžné praxi prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu. Toho by mělo být dosaženo do konce roku 2023. Za ideálních okolností by měla mít tato aplikace menší hardwarové nároky než v současnosti dostupné poměrně robustní a nákladné systémy. Půjde o technologii automatického monitoringu molic, která bude dostupná i tam, kde jsou vysoké pořizovací náklady prozatím překážkou.
Text Ing. Václav Psota, Ph.D.,1 Ing. Alžběta Turečková,2 Ing. Tomáš Tureček,2 Ing. Peter Janků, Ph.D.,2 Ing. Pavel Vařacha, Ph.D.,2 doc. Ing. Roman Šenkeřík, Ph.D.,2 doc. Ing. Bronislav Chramcov, Ph.D.,2 prof. Mgr. Roman Jašek, Ph.D.,2 doc. Ing. Zuzana Komínková Oplatková, Ph.D., 2
1Farma Bezdínek s. r. o., 2Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky,
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2022 s tématem měsíce Zelinářství.