16.09.2024 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkci českých vinohradů ohrožuje fytoplazma zlatého žloutnutí révy. Upozorňuje na to letošní ročník kampaně#PlantHealth4Life

Kampaň Evropského úřadu pro bezpečnost potravin varuje před vážným problémem, který ohrožuje české vinohrady – před karanténní bakterií způsobující zlaté žloutnutí révy (GFDP). Tento patogen má v jižní Evropě na svědomí značné hospodářské škody a ohrožuje i kvalitu českého vína. Odborníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského na toto nebezpečí upozorňují v rámci letošní kampaně #PlantHealth4Life, která probíhá pod jejich vedením. Toto téma se řešilo také v rámci setkání odborníků ve vinici Načeratický kopec u Znojma.

Fytoplazma zlatého žloutnutí révy (GFDP) je mikroskopický organismus, který způsobuje vážné poškození rostlin révy, což může vést k výrazným ekonomickým ztrátám pro vinaře. „Naším cílem je především informovat o tom, jak se tato choroba vlastně šíří a jak včas a účinně preventivně zasáhnout,“ uvedl Michal Hnízdil, ředitel sekce osiv, sadby a zdraví rostlin Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

Projevy infekce GFDP jsou nejvíce zřetelné od srpna do října, nicméně je nemožné rozlišit je pouhým okem. Patogen ucpává cévní svazky rostlin, což vede k usychání postižených částí nebo celých rostlin. V důsledku toho může dojít k výraznému snížení úrody a kvality hroznů. Hlavním přenašečem tohoto patogenu je severoamerický křísek révový, jehož přítomnost je v České republice zaznamenána pouze na jižní Moravě.

Rezervoárem GFDP je divoce rostoucí plamének plotní, který je nezbytné z blízkosti vinic odstraňovat. Preventivní opatření zahrnují také likvidaci opuštěných a zanedbaných vinic, nákup a výsadbu zdravého rostlinného materiálu a okamžité odstranění napadených keřů. Přímá ochrana proti GFDP zatím neexistuje, proto je nutné se soustředit na potlačování výskytu kříska révového,“ shrnuje doporučení Michal Hnízdil.

Inspektoři ÚKZÚZ pravidelně monitorují stav a vývoj křísků a na stránkách ÚKZÚZ signalizují vhodnou dobu pro ošetření vinic. V současné době se vyvíjejí i alternativní nechemické metody ochrany, které spočívají v rušení křísků při páření vibracemi. GFDP patří mezi karanténní škodlivé organismy, jejichž výskyt a šíření jsou legislativně omezovány. ÚKZÚZ v oblastech společného výskytu této choroby a kříska révového, tedy na jižní Moravě, vyhlašuje tzv. vymezená území, kde nařizuje mimořádná rostlinolékařská opatření.

V současné době je zlaté žloutnutí révy teprve začínajícím problémem, kterému je však nutné věnovat pozornost a nepodcenit jeho možné dopady.

O kampani #PlantHealth4Life

Kampaň #PlantHealth4Life je celoevropská osvětová iniciativa, kterou organizuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská komise ve spolupráci s 22 evropskými zeměmi. V České republice probíhá pod záštitou ÚKZÚZ. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o důležitosti zdraví rostlin a informovat veřejnost o tom, jak může každý přispět k ochraně rostlinného světa. Další informace o kampani #PlantHealth4Life, a nejen o preventivních opatřeních proti fytoplazmě zlatého žloutnutí révy, najdete na webových stránkách ÚKZÚZ a Rostlinolékařském portálu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down