27.06.2017 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro lepší hospodaření s vodou

Suchá období posledních let vedou k otázce racionálního hospodaření s vodou. Opakující se dlouhé periody sucha, často jen krátkodobé, zato velmi intenzivní srážky stojí za poklesem hladiny podzemní vody a její nedostupnosti pro rostliny. Nejen pro pěstitele chmele, zeleniny a ovoce bude proto závlaha do budoucna zřejmě klíčová. Komplexní řešení závlah je v současné době aktuální i v souvislosti s dotačními tituly pro jejich podporu.

Ministerstvo zemědělství reaguje na podporu závlah v souvislosti s klimatickými výkyvy dvěma základními dotačními tituly – národní dotací pro kapkovou závlahu na trvalé porosty a podporou závlah obecně, pod kterou spadá i dotační titul na rezervoáry vody. „Dotace na nádrže a příslušenství k závlahám činí pro každého žadatele 50 %, navýšení o 20 % je určeno pro mladé nebo začínající zemědělce, 20 % navíc je připraveno i pro znevýhodněné oblasti LFA,“ vyjmenoval RNDr. Pavel Punčochář, CSc., z Ministerstva zemědělství, sekce vodního hospodářství na polní odborné akci k závlahám chmele organizované Chmelařským institutem s. r. o., Žatec a Aquahop s. r. o., Rakovník ve spolupráci s pěstitelem chmele Miroslavem Krupičkou v Kozojedech.

Soukromý zemědělec Miroslav Krupička se v poslední době potýkal ve zvýšené míře se suchem. Chmel pěstuje na devíti hektarech, a jak říká, když vyschne červenka, je to opravdu velký problém. Rozhodnutí pro vybudování závlah proto nemělo daleko k realizaci a dnes na jeho pozemcích stojí rezervoár vody Genap firmy Aquahop o průměru 18,21 metru a výšce 2,36 metru (objem 615 m3). Podle zástupce firmy Aquahop Bohumila Klímy je velkou předností nádrže Genap rychlá montáž, která v Kozojedech trvala zhruba jeden den. Nerezové vlnité plechy se skládají jako stavebnice, uvnitř je geotextilie chránící vlastní fólii, aby neležela přímo na stranách a pískovém dně nádrže. „Před samotnou stavbou nádrže se srovná terén, plocha se vypískuje, po obvodu nádrže se umístí dlaždice nebo se obvod vybetonuje, čistě jen pro stavbu plechové stěny,“ doplnil.

Důležitý je také fakt, že pro samotnou stavbu nádrže není potřeba stavební povolení, stačí ohlášení stavby a proběhne zjednodušené územní řízení, samozřejmě vždy je potřeba vycházet z konkrétních reálií a požadavků místně příslušných úřadů. Nádrž lze navíc v případě potřeby rozebrat a přesunout.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec a červencové vydání časopisu Zahradnictví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down