Přírodní park Lom svatá Anna v Táboře ve starém lomu se v loňském roce zúčastnil soutěžní přehlídky Park roku 2023, kterou společně uspořádala profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně, z. s., (SZÚZ) a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s. (SZKT). Podobný projekt revitalizace konkrétního místa lze podle autora Viktora Mačury exportovat i do jiných regionů a míst.
Autorem projektu, investorem a zhotovitelem je Ing. Viktor Mačura, MBA, spoluautory Ing. Eva Mačurová, MBA, Ing. Kateřina Marečková a Ing. Viktor Mačura ml. Realizace parku probíhala v letech 2013 až 2018, od té doby o dílo pečuje rodina Mačurových.
Vlastními silami
Park se rozkládá na okraji nové zástavby v Táboře pod vrcholem Měšického vrchu a pod místním vodojemem na ploše zhruba 6000 m². Lokalita byla dlouhá léta v žalostném stavu. Sloužila jako odkladiště starých nepotřebných věcí. Viktor Mačura v něm však viděl potenciál a rozhodl se ho koupit a následně revitalizovat. V I. etapě v roce 2013 vysekali trní, křoví a náletové dřeviny, odvozili značné množství odpadků, vyčistili jezírka a odkryli skalní stěny. Ke zvýšení biodiverzity okolo lomu vysázeli původní keře. U vchodu do lomu instalovali sochu Duběnku od Michala Olšiaka jako jeho patronku a ochránkyni a otevřeli park veřejnosti. Na podzim roku 2014 ukončili I. etapu a požádali o certifikaci a obdrželi plaketu Ukázkové přírodní zahrady. V roce 2016 se rozhodli vybudovat soubor skalek a propojit je s částí lomu, kterou vymodelovala příroda. Skalky tvořili ze zbytkového kamene a suti z lomu, shromážděného při jeho čištění. Vytvořili kamennou homoli, skalkové terasy a kamenné záhony – celkem vzniklo 150 m2 skalek, které osázeli více než 100 druhy skalniček včetně léčivých a kořeninových rostlin. Vybírali takové druhy, které dokážou růst ve velmi chudém, písčito-kamenitém substrátu, bez závlahy.
Foto: Viktor Mačura
Celý článek najdete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj.