Nejlepším způsobem prověření techniky je její zkouška přímo v zápřahu. Především tomuto cíli slouží předváděcí dny, které v průběhu roku pořádají společnosti zabývající se prodejem techniky. Jednu takovou předváděcí akci zaměřenou na zahradní a komunální techniku jsme navštívili letos začátkem října nedaleko Letohradu.
Jejím pořadatelem byla společnost Škýz Letohrad. Ta nabízí profesionální techniku mnoha značek zaměřenou právě na komunální sféru a realizaci a údržbu zelených ploch. Podobné předváděcí akce pořádají dvakrát do roka. Slouží nejen k ukázkám novinek, ale především pro individuální představení strojů.
Novinka se ujala
Jednou ze značek, kterou společnost Škýz reprezentuje v regionu východních Čech, je značka Rapid. Jedná se o jednonápravové malotraktory vhodné jako univerzální nosiče nářadí. Jejich výrobcem je švýcarská společnost a na český trh je dodává společnost Agrocar, s. r. o. Ta má v portfoliu výrobků ještě jednu značku jednoosých – Agria, která zastupuje skupinu robustnějších strojů. Jak řekl Milan Hrubý, jednatel společnosti Agrocar: „Rapid není konkurentem značky Agria, nabízí naopak její doplnění v nižších cenových variantách jednoosých nosičů nářadí. “ Kromě lepší cenové dostupnosti nabízí značka Rapid obrovskou šíři přídavných zařízení. Ta jsou všechna vyráběna v mateřské firmě a tedy i pod značkou Rapid.
K dispozici čtyři varianty
Nejprodávanějším modelem letošního roku v této značce je Rapid Mondo. Jeho majiteli se stávají především obce, které ocení cenovou dostupnost stroje a jeho univerzální použití jak pro zimní tak pro letní údržbu. Mezi jeho přednosti patří možnost otáčení řidítek o 180 ° či hydrostatická převodovka s otočnou rukojetí pro plynulou změnu rychlosti vpřed a vzad. Nezanedbatelnou je možnost agregace až s 25 typy nářadí. Disponuje výkonem 9 koní a benzínovým motorem Subaru. Díky nízké hmotnosti (kolem 130 kg) je jednoduchý na ovládání. Při celodenním zápřahu ocení pracovník obsluhy i vybavení antivibračním zařízením.
Nejsilnějším modelem v nabídce je Rapid Universo. Benzínový motor Briggs&Stratton disponuje výkonem 13 koní. Tato silnější varianta si poradí se zakladačem trávníku a s vibračními či rotačními frézami.
Nejlehčí variantou je naopak Rapid Rex s výkonem 7 koní. Je vhodný při použití na extrémních svazích za účelem sečení lištovým žacím ústrojím. Čtveřici modelů uzavírá Rapid Swiss o výkonu 9 koní vhodný především pro nasazení v komunálních službách.
Uplatní se v zimě i v létě
Jak již bylo řečeno, jednonápravové malotraktory značky Rapid je možné agregovat s velkým počtem přídavných nářadí; v nabídce je jich zhruba 25.
Pro zimní údržbu ocení uživatelé jedinečné postřikové zařízení KS85 zvané solanka. Disponuje dvěma výškově seříditelnými tryskami a nádrží o objemu 85 litrů. Je vhodný na plochy měst a obcí, především na chodníky, které jsou užší než 1 metr. Na užší cesty a těžce přístupné plochy lze využít připojenou hadici o délce deseti metrů. Díky postřiku roztokem soli šetříme životní prostředí, náklady na posypový materiál a urychlujeme působení ošetření. A aby stroj přes léto nezahálel, je možno jej jednoduše využít pro postřik herbicidy či hnojivou závlahu. Šíři postřiku je možno upravit od 65 do 100 centimetrů a směrovat do stran. Nářadí pro zimní údržbu v sobě samozřejmě zahrnuje kromě solanky i různé shrnovací radlice, sněhové frézy či sypače.
V létě oceníme prstové i bezprsté (komunální) žací lišty, rotační sekačky s výhozem či mulčováním, kladívkové mulčovače či různé nářadí pro úpravu a zpracování půdy. Ve městech bychom se neobešli bez zametacích zařízení různých provedení či vysavačů a foukačů listí. A to vše lze připojit na nosič značky Rapid.
Přeborník na trávníky
Jako další úspěšné stroje letošní sezóny z portfólia společnosti Agrocar by se daly označit velkoplošné sekačky značky Scag. Uplatní se především na větších travnatých plochách. Díky nulovému poloměru otáčení si poradí s nepravidelnou výsadbou dřevin a dalšími překážkami. Je kladně hodnocen díky své výkonnosti a robustnosti. V nabídce jsou čtyři varianty lišící se pracovním záběrem a výkonem motoru.
Speciál na pařezy
Od loňského roku zastupuje společnost Agrocar na českém trhu dánského výrobce pařezových fréz, firmu FSI power-tech ApS. Ta je úzce specializovaná právě na pařezové frézy. Mezi nejprodávanější modely patří frézy s vlastním pohonem. Fréza s označením ST 20 B je ručně vedená a pohání ji benzínový motor Honda o výkonu 13 koní. Model D30-470 patří mezi samojízdné frézy poháněné tříválcovým motorem Kubota o výkonu 30 koní. Všechny modely se vyznačují velkým poloměrem ramene a kotouč pařezové frézy je osazen řeznými noži s wolframo-karbidovými hroty. Díky možnosti trojnásobného otočení je prodloužena jejich životnost, což snižuje provozní náklady na stroj. Pro zvýšení pracovního výkonu má každý nůž na kotouči jinou pozici.
Model na míru
Jednou ze specialit severoněmecké značky Jensen je výroba štěpkovače na míru. Podle přání zákazníka je stroj vybaven rukou, jinou délkou komínů či velikostí trychtýře nebo pojízdným pásovým podvozkem. Vedle splnění všech speciálních požadavků zákazníků je takový stroj ideálem pro předvádění. Milan Hrubý si nechal vyrobit model vybavený snad všemi možnými variantami. Osazení hydraulicky stavitelným pásovým podvozkem umožní překonání terénních nerovností; boční nivelace vyrovnává boční náklony stroje. Pracovní ústrojí lze oproti podvozku naklonit až o 15 °. Možnost otočení pracovního nástroje o 360 ° ocení obsluha stroje. Vybavení podávací rukou na pásovém podvozku není většinou k vidění, ale jak říká Milan Hrubý, ten jejich štěpkovač nemá na světe kopii. Drapák ruky se otáčí o 360 ° a ruka se otáčí kolem štěpkovače. Milan Hrubý nechal svůj model vybavit sklopným komínem a desetimetrovým hydraulicky poháněným navijákem. Celý stroj je možné ovládat dálkově, při přepnutí na manuál je potřebná ruční obsluha.
Univerzál pro obce i soukromníky
Společnost Škýz se však nespecializuje pouze na prodej techniky společnosti Agrocar. Spolupracuje například se společností Eurogreen, která se specializuje na péči o travnaté plochy. Jako nosičů pro své nářadí využívají stroje japonského výrobce značky Iseki a pro ČR jsou výhradním dovozcem této značky. Na českém trhu také nabízí ručně vedené sekačky a mulčovače německé značky AS Motor.
Pro údržbu chodníků a zelených ploch v obcích lze doporučit varianty Iseki TXG a TM. Prvně jmenovaný TXG nabízí dva modely. Oba mají výkon 27 koní, plynulou hydrostatickou převodovku a šířku příjemných 1165 milimetrů. Liší se pohonem všech čtyř kol. Na normované závěsy lze upevnit mnoho variant nářadí Iseki i jiných výrobců.
Druhá jmenovaná varianta TM 3000 nabízí modely od 18 do 30 koňských sil.
Pro rok 2013 se počítá s inovováním modelové řady TH 4000. Výkonnostní rozmezí čtyř variant se posouvá na 33 až 40 koní. Změna designu zajistí lepší výhled obsluhy na pracovní nástroje. Stroje dostanou i nový přístrojový panel v moderním provedení a lepší přehledností. Model TH 4335 AL bude nově možno objednat i ve variantě s kabinou. V případě zájmu půjde kabinou dovybavit i starší stroj.
Speciálkou do měst a obcí je Iseki Vitra. Díky centrálnímu kloubovému řízení nabízí minimální poloměr otáčení, zhruba 1,8 metru. Pro práci na chodnících je velmi potřebný i plně hydraulický pohon. Velkou výhodou je šířka, která je 1090 mm. Jako nářadí lze použít zametací kartáč, sněhovou frézu, radlice, a to i ve variantě šípové. Dále lze k tomuto nosiči nářadí použít mulčovač pro intenzivní i extenzivní údržbu travnatých ploch a nástavbu pro sběr nečistot s vysáváním Přední zametací zařízení lze doplnit o třetí či čtvrtý kartáč, čímž se dosáhne šíře záběru až dva metry.
V nabídce je mnoho variant
Další značkou strojů prezentovaných v rámci předváděcí akce nedaleko Letohradu byly multifunkční nakladače finské značky Avant. Autorizovaným zástupcem těchto strojů v České republice je společnost Avistech, s. r. o. V nabídce je šest modelů nakladačů značky Avant a jejich mnohé varianty. Menší disponují motory Kohler, větší Kubotou a zvedací kapacita strojů se pohybuje mezi 350 až 1700 kg. Nejmenší zástupce s označením 200 je kloubový, s pohonem všech čtyř kol. Díky možné agregaci až sta různých nářadí je účinným pomocníkem na větších zahradách, pro údržbu areálů či obcí a měst a zemědělských farem. Výměnu pracovních nástrojů ulehčuje rychloupínací systém zajištění. K nejprodávanějším řadám se počítá série 600, jmenovitě varianta 635. Disponuje výkonem 37,5 koní. Díky maximálně zautomatizované výrobě této série se jeho výroba zlevňuje.
V nabídce je i varianta na plyn vhodná pro práci v uzavřených prostorech.
Standart je maximum
I přes to, že nepatří do portfólia společnosti Škýz Letohrad, prezentovala se na plochách i technika značky New Holland. Pro komunální sféru je svou velikostí vhodný model T 3000. V nabídce je pět variant tohoto modelu od 35 do 55 koní. Klasikou je možnost zakoupení stroje s či bez kabiny pouze s ochranným rámem. Ke kabinové verzi je v základní výbavě klimatizace. Stroje se pohybují rychlostí do 30 km/h, ale umí i plazivé rychlosti. To je vhodné např. při agregaci s překopávačem kompostu. Větší model T 4000 společně s modely T 5000 a T 6000 se uplatní při péči o zpevněné plochy.
Text a foto Helena Piková
článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2011