18.12.2014 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přeměna nevyužívaných ploch v koupací jezírka

Téměř každý hospodářský dvůr míval na vesnici uprostřed umístěné hnojiště, které postupem času přestalo být využíváno, a nyní majitelé řeší, co s jámou uprostřed pozemku. V usedlosti nedaleko Loun se investor rozhodl využít bývalého hnojiště jako základu pro koupací jezírko.
Rozhodnutí přestavět bývalou plochu hnojiště na koupací jezírko narazilo na jeden zásadní problém, a tím byla jeho hloubka. V nejhlubším místě dosahovala pouze jednoho metru, což je pro koupací zónu naprosto nedostatečné. Prohlubování betonového dna investor zavrhl jednak kvůli vysokým nákladům, a také proto, že nebylo jasné, co se pod dnem skrývá. Obvodové zdi bývalého hnojiště nebylo možné nepoměrně zvyšovat, protože by jezírko nezapadlo do proporcí hospodářského dvora. Terénní modelace v tomto místě s historickou pamětí nepřipadaly v úvahu. Nakonec se tedy investor a dodavatel dohodli na kompromisu – hloubce 160 cm v nejhlubší části.

Koupací jezírko je rozděleno na užitkovou zónu, což je část určená ke koupání a regenerační zónu. Ta slouží k biologické, fyzikální a fyzikálně-chemické úpravě vody. Užitková zóna zabírá 60 % z celkové plochy jezírka, které je dimenzováno na koupání deseti osob současně. Problém většího zahřívání mělčí vody byl vyřešen posílením filtrace.

Regenerační zóna

Tato zóna vyplňuje zbylých 40 % plochy a tvoří ji mokrý filtr s proměnlivou mocností a vodním sloupcem pro rostliny. Profil mokrého filtru kopíruje původní dno hnojiště.

Na vyrovnané dno byla rozvrstvena pěticentimetrová vrstva písku, geotextilie 300 g/m² a PVC folie o tloušťce 1,5 mm. Předěl mezi zónami byl vytvořen z modřínových fošen, které byly zatíženy pomocí železných kotev. Modřínové fošny zabraňují sypání štěrku do koupací zóny, ale zároveň na nich lze sedět a odpočívat. Původní cihly a pískovcové kvádry, ze kterých byly postaveny všechny budovy, využil dodavatel i při obložení stěn jezírka. Čedičové desky na okrajích jezírka korespondují se zadlážděním čedičovými kostkami. Dřevěná paluba na okraji jezírka byla doplněna dvojicí schůdků do vody, postačily by samozřejmě jedny, ale zároveň slouží k ukotvení karbonizačních trysek.

Text Ing. Jana Šimečková s přispěním Ing. Tomáše Gabriela

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Pěkný a zajímavý článek. Přemýšlím o tvorbě zahradního jezírka u mě na zahradě, ale nemám z čeho přeměňovat, takže bych spíše rovnou vytvářel :D. Zahradní jezírka se mi zalíbili na zahradnijezirka.net. Jsem ale bohužel naprostý zelenáč a moc se v tom nevyznám. Mohl by mi někdo doporučit specifické součástky, aby pasovaly? Děkuji

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down