Vytvořit závazné oborové technologie a navázat kontakty se západní Evropou, takové byly první cíle profesního sdružení, které si letos připomíná dvacet let od svého vzniku. Svaz zakládání a údržby zeleně ušel za tu dobu velký kus cesty a stal se respektovanou oborovou organizací s širokou členskou základnou. Za svou minulostí se můžeme hrdě ohlédnout, ale je potřeba přemýšlet o budoucnosti, protože současnost je jiná než doba, kdy organizace vznikala.
Snaha založit platformu firem a živnostníků podnikajících v oboru realizace zeleně na půdě Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu opakovaně ztroskotala. „Až později mi došlo, co bylo příčinou,“ vzpomíná na období před více než dvaceti lety Jaromír Opravil, první předseda Svazu zakládání a údržby zeleně. „Byl to strach organizátorů o jejich firemní know-how. Báli se, aby svou činností nepodporovali konkurenci, a tak se vlastně nepřipravovali o zakázky… Netušili, že je to přesně obráceně, že společným postupem se dá mnohem více získat než ztratit.“
Touha a potřeba získat informace ze západní Evropy směřovala k tehdy již mnoho let fungující evropské organizaci ELCA (European Landscape Contractors Association), která sdružovala národní asociace. Podmínkou pro vstup ovšem bylo založit v České republice organizaci, jejíž členové budou podnikatelé. Proto se 13. února 2001 sešli v Olomouci zástupci deseti zakládajících firem, aby založili profesní sdružení, které bylo 17. dubna 2001 zapsáno do rejstříku Ministerstva vnitra pod názvem Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ). Česká republika se stala prvním členem ELCA ze zemí bývalého východního bloku. Dnes členská základna SZÚZ zahrnuje více než 150 subjektů především z podnikatelské sféry, přidruženými členy jsou i školy a výzkumné instituce.
Mládí vpřed
Setkávání se studenty vyústilo v myšlenku poskytnout mladým zahradníkům prostor pro založení vlastní organizace, která by se stala součástí celoevropského sdružení CEJH – Communauté Européenne des Jeunes de l'Horticulture. Od roku 2019 proto vznikla při SZÚZ Sekce mladých zahradníků, která je velmi progresivní a za dva roky své existence i přes koronavirová omezení uspořádala celou řadu webinářů a dalších formálních či neformálních akcí. Jejím cílem je rozšiřovat povědomí o zahradnických oborech a vytvořit ucelenou komunitu budoucích zahradníků. Virtuální prostor je mladým vlastní, takže se velmi rychle přesunuli do on-line prostředí, mají vlastní merch, natáčejí podcasty, ale neleknou se ani fyzické práce. Když se loni v září tři střední školy kvůli koronaviru odhlásily ze soutěže Lipová ratolest, na jejich místo nastoupili členové Sekce mladých zahradníků, což jsou většinou vysokoškolští studenti nebo praktikující zahradníci. V budoucnu by se z nich mohli stát další členové Svazu zakládání a údržby zeleně, potažmo jeho vůdčí osobnosti. Momentálně se snaží propojit oborové firmy, které nabízejí praxi nebo brigádu se studenty, kteří o ni mají zájem. Nedostatek pracovníků v oboru je totiž problém, který členy SZÚZ dlouhodobě trápí.*
Text a foto Ing. Jana Šimečková, ředitelka SZÚZ
Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 6/2021.
To už je tolik let? Jééjda tak to je mi je ale novinka. Jsem si říkala, že to muselo být někdy na přelomu tisíciletí, ale vůbec by mě nenapadlo, že to je už tolik let. Všichni stárneme :)) Ale líbí se mi ty nové trendy. Naštěstí mi v těchto věcech díky https://www.cerstvezpravy.cz neujel vlak.