Máme tu jaro a ruku v ruce s ním 23. ročník tradiční a proslulé výstavy Flora Olomouc.
Brány olomouckého výstaviště se otevřou v klasickém pozdně dubnovém termínu, konkrétně ve dnech 25. - 28. 4. 2002. A co můžete od letošního ročníku očekávat.
Středem zájmu, především odborné zahradnické veřejností, bývá pavilon A a E. Začněme tedy nejprve u nich.
Inspirován Boticcelliho slavným obrazem Primavera, vtiskl autor architektonického projektu prof. Ing. Ivar Otruba, CSc., pavilonu A jedinečnou atmosféru renesančních zahrad.
Pod rouškou jednotícího tématu Zahrady Primavera představí vystavovatelé ve svých expozicích novinky na trhu s květinami, se zahradnickým, květinářským i floristickým zbožím. Za zmínku jistě stojí společná expozice Svazu květinářů a floristů, která bude tvořit dominantu přízemí pavilonu A. V jejím rámci se můžete seznámit nejen s novým, významným obchodním partnerem květinářského oboru - Odbytovým družstvem CZ-Flora, ale s mnohými dalšími pěstitelskými, šlechtitelskými i obchodními firmami, které vám během čtyř dnů výstavy předvedou a nabídnou své produkty. Na své si přijdou také floristé. Galerie pavilonu A bude totiž tentokrát patřit přehlídce výsledných prací floristické soutěže v aranžování „Smutečního věnce“. Galerie ještě představí tradiční expozici Českého zahrádkářského svazu a VFO výsadbu macešek. Profesní úroveň pavilonu dotváří každoročně vysoce kvalitní expozice učňovského, středního i vysokého zahradnického školství .
Nabídka pavilonu E představuje - 130 odrůd rodu Pelargonium, původní česká novošlechtění, 22 odrůd z VÚKOZ Průhonice, 58 odrůd ze sortimentu PAC Dresden a produkci dalších čtyř vystavovatelů. Myslím, že k tomu není co dodávat a jsem přesvědčena, že žádný zahradník si nenechá ujít tuto jedinečnou příležitost k získání nových informací o nejrozšířenější balkónové květině na českém trhu.
Ke zvýšení zájmu vystavovatelů i odborné veřejnosti o shlédnutí a návštěvu výstavy hledá Svaz květinářů a floristů s představiteli Výstaviště Flora Olomouc stále nové cesty. U osvědčených zůstává, neosvědčené mění. Loňská novinka v podobě rozdělení expozic do tří velikostních kategorií z nichž je každá oceněna zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí se setkala s příznivým ohlasem a budeme proto v této klasifikaci soutěží pokračovat i letos. Také soutěž SKF O nejlepšího tuzemského pěstitele našla v loňském roce své příznivce a proto jsme se rozhodli zvýšit kvalitu soutěže rozčleněním přihlášených exponátů do tří kategorií: Hrnková rostlina, Řezané květy, Balkónové květiny. Ostatní, již lety ověřené a velmi kvalitní soutěže včetně té nejprestižnější Novitas Olomucensis, zůstávají beze změn.
V otázce prvního dne výstavy, který má tradičně sloužit odborné veřejnosti se stále snažíme nalézt nejvhodnější řešení. Zkušenosti říkají, že odborníci na výstavu chodí, ale průběžně během všech čtyř výstavních dnů, dokonce nejvíce o víkendu. Přistoupili jsme letos v tomto směru možná k nejrevolučnější novince a pozměnili koncepci prvního dne takřka od základů.
Návštěvnost prvního dne výstavy nebude žádným způsobem pro veřejnost omezována, s tím, že slavnostní zahájení výstavy proběhne 25. dubna 2002 nikoliv v deset hodin ráno, jak bylo zvykem v minulých letech, ale v šest hodin večer na galerii pavilonu A. To je také hodina, kdy bude za přítomnosti významných osobností zahájena profesionální část výstavy a dán dostatečný prostor na jednání a prohlídku expozic v pavilonech, pro laickou veřejnost již uzavřených . Zveme proto všechny zájemce z profesních zahradnických řad 25. dubna v 18.00 hod. do pavilonu A a E.
Vážení zahradníci, jsem přesvědčena, že pozvání na jarní etapu výstavy Flora Olomouc 2002 přijmete a ve dnech 25 .- 28. 4. se společně setkáme na půdě naší nejprestižnější oborové výstavy.