12.07.2006 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poznatky s ověřováním SYNERGINU a výluhových extraktů tabáku a kopřiv na okurkách a pelargoniích

Významným ekologicky neškodným intenzifikačním faktorem, kterým lze příznivě působit na růst a vývoj rostlin, výnos a kvalitu jejich finálních produktů, jsou fyziologicky aktivní látky a růstové regulátory, v praxi často také označované jako biostimulátory. Jaké jsou poznatky s ověřováním SYNERGINU a výluhových extraktů tabáku a kopřiv na okurkách a pelargoniích?

Mezi fyziologicky aktivní a růstově regulační prostředky, které pozitivně ovlivňují metabolismus rostlin a klíčový anabolický pochod, tj. fotosyntézu, patří na předním místě SYNERGIN. Dokladem jsou pozitivní výsledky našich dlouholetých laboratorních biochemických a polních biologických pokusů, v nichž byl SYNERGIN ověřován na řadě polních plodin, některých druzích zeleniny i ovocných stromů. V tomto článku zhodnocujeme výsledky polních biologických pokusů s ověřováním SYNERGINU a výluhů extraktů tabáku a kopřiv na okurkách nakládačkách a samotného SYNERGINU v různých koncentracích na pelargóniích v roce 2005.

Popis přípravku
SYNERGIN, jak již název napovídá, je synergický biostimulátor růstu rostlin, který obsahuje řadu přírodních fyziologicky aktivních látek. Konkrétně jde o přírodní cytokininy jako 6-benzylaminopurin, prekursory auxinů a heteroauxinů i porfyrinů, získávaných z potravinářských surovin. Dalšími látkami, které SYNERGIN obsahuje, jsou hydrolyzáty amidů a aminokyselin, glykosidů, tříslovin a dalších heterocyklických sloučenin organického původu, získávaných z aromatických a narkotických plodin. Průkazné experimentální výsledky našich laboratorních biochemických, fyziologických a cytologických pokusů a analýz dokládají, že SYNERGIN výrazně zvyšuje obsah chlorofylu v listech, stimuluje intenzitu fotosyntézy, čímž zvyšuje produkci hlavních polních plodin a zeleniny. Současně zlepšuje jejich kvalitu a působí antistresově vůči škodlivým činitelům za nepříznivých povětrnostních podmínek, např. krupobití, vodní deficit, mráz, vysoké teploty, sluneční úžeh aj. Podrobněji jsou jeho účinky na metabolismus rostlin, růst a vývoj zhodnoceny v našich předcházejících publikacích: Biologia Plantarum, 1996, č. 3, s. 363-368; Biologia Plantarum, 1997, č. 3, s. 1-7; Scientia Agriculturae Bohemica, 1996, č. 3, s. 41-55; Listy cukrovarnické, 112, 1996, č. 9, s. 276-280; Listy cukrovarnické, 112, 1996, č. 10, s. 307-311.
Přípravek SYNERGIN se aplikuje postřikem foliárně na list v dávce obvykle 2 l/ha. V této dávce byl SYNERGIN také v našich pokusech použit. Technika aplikace je jednoduchá a může být kdykoliv provedena v tankmix kombinaci s libovolnými fungicidy, herbicidy, insekticidy a listovými kapalnými hnojivy.

Rozsah a metodika pokusů provedených na okurkách
Pokusy byly realizovány ve výrobní úrodné řepařsko-chmelařské oblasti Žatecka, a to na lokalitě Velemyšleves – Zálezly.
Účinek SYNERGINU na okurkách nakládačkách byl ověřován v přesných maloparcelkových polních pokusech za těchto metodických podmínek:
Výměra parcel:
 Délka 10 m
 Šířka 2,0 m (2 řádky)
 Sklizňová plocha 20 m2
Počet opakování: 4
Počet variant: 6
Uspořádání variant: biometrické (diagonální dle EPPO č. 152)
Testované varianty:
1. SYNERGIN samotný v dávce 20ml/100m²
2. Výluh tabákového extraktu TARAS BULBA (100g/10l vody )
3. Výluh kopřiv žahavek (1,2 kg čerstvé hm./ 10 l vody )
4. Směs SYNERGINU s výluhem tabáku
5. Směs SYNERGINU s výluhem kopřiv
6. kontrola
Datum výsevu okurek: 14. 5. 2005
Aplikace SYNERGINU – postřik ve stádiu úplného zakrytí řádku 7. 7. 2005
Sběr okurek na všech parcelách příslušných variant byl prováděn obvykle ve tří až čtyřdenních intervalech. Při každém sběru se zjišťoval počet plodů a jejich celková hmotnostní produkce.

Sklizňové výsledky okurek
Počet plodů a jejich hmotnostní produkce, vyjádřená v průměrných hodnotách na celkovou sklizňovou plochu příslušné varianty (80 m2), uvádíme v následující tabulce 1.

Celkové hodnocení výsledků sklizně okurek
Výsledky polních pokusů se u okurek nakládaček se vztahují na ročník 2005, který byl pro pěstování okurek povětrnostně neobyčejně příznivý. Pozitivně se vyznačoval tím, že byl srážkově velmi bohatý a teplotně nadnormální v měsíci červenci, tj. v období maximálního růstu a tvorby plodů. V ostatních měsících byl srážkově i teplotně na uvedené lokalitě vyrovnaný a neodchyloval se výrazně od normálu - viz. Graf 1.

V případě samotného SYNERGINU bylo jednoznačně prokázáno, že pozitivně ovlivňuje produkci okurek. Zatímco okurky neošetřené SYNERGINEM postupně od poloviny srpna žloutly a usychaly, tak okurky ošetřené SYNERGINEM v dávce 2,0 l/ha se vyznačovaly po celou dobu od jeho aplikace dne 7.7.2005 až do 20.9.2005 rychlejším růstem listů a jejich sytě zelenějším zabarvením (green efect). Paralelně s tím byla rychlejší tvorba květů a plodů. Hlavně se to pak projevilo prodloužením období tvorby plodů oproti kontrole o 3 týdny. Současně bylo zjištěno, že jeho účinek je výrazně umocňován přídavkem výluhových extraktů tabáku.
V porovnání s kontrolou je celková produkce okurek vyšší u samotného SYNERGINU o 67,2 % a SYNERGINU v kombinaci s tabákovým extraktem o 88,1 %. Pokud jde o samotné výluhové extrakty, tak se v celkové produkci okurek v porovnání s kontrolou projevily nárůstem u tabáku o 21,1 % a u kopřiv o 16,2 %.
Závěrem můžeme vyvodit poznatek, že SYNERGIN je významná podpůrná růstová látka a intenzifikační prostředek při pěstování okurek.

Rozsah a metodika pokusů provedených na pelargoniích
Testované rostliny:
1. Pelargonium hortorum – pelargonie páskatá (syn.Pelargonium rouale), odrůda GIZELA P1
2. Pelargonium peltatum – pelargonie pětikorunní červená, odrůda VILLE DE PARI

Pokusné lokality (stanoviště) :
1. kójový skleník s řízenou klimatizací ČZU v Praze – Suchdole
2. Výzkumný ústav okrasného zahradnictví Průhonice

Doba trvání pokusů:
zahájení : 10.1.2005 výsev semen do truhlíku se živným substrátem Pelargonie páskaté
(Pelargonium hortorum)
15.1.2005 výsadba řízků zakořeněných rostlin do květináčů se živným
substrátem Pelargonium peltatum
ukončení: 27.6.2005

Sledované ukazatele:
1. rychlost klíčení a vycházení rostlinek
2. rychlost růstu rostlin – přírustky lodyh
3. listová pokryvnost – bohatost olistění
4. barva listů
5. počátek a rychlost tvorby květů
6. velikost a zabarvení květů
7. fyziologické vzevření – habitus rostliny
8. zdravotní stav

Testované varianty SYNERGINU :
1. Kontrola – rostliny neošetřené
2. rostliny ošetřené SYNERGINEM v koncentraci 0,5%
3. rostliny ošetřené SYNERGINEM v koncentraci 1,0%
4. rostliny ošetřené SYNERGINEM v koncentraci 1,5%
5. rostliny ošetřené SYNERGINEM v koncentraci 2,0%

Technika – způsob aplikace:
ve všech variantách se SYNERGIN apikoval foliárně (na list) ve formě aerosolové vodní suspenze pomocí ručního aerosolového generátoru.

Doby aplikace: 1. pokus - Pelargonie páskatá po vzejití ve stadiu 1 fáze pravých lístků
18.1.2005
2. pokus – pelargonie pětikorunní červená (Pelargonium peltatum) týden
po výsadbě řízků a jejich zakořenění v květináčích 22.1.2005

Výsledky pokusů s pelargóniemi
Z obsáhlého dlouhodobého experimentálního pozorování vyplývají tyto poznatky:
1. Při aplikaci SYNERGINU na pelargonii páskatou sledovanou v pokusu č. 1, kde se SYNERGIN aplikoval na vzcházející klíčící rostliny, se pozitivní účinek na rychlost růstu, olistění, kompaktnost a tvorbu květů projevil pouze u variant 3, 4 a 5 (t.j. u koncentrací 1,0 %,1,5 % a 2,0 %). Nejvyšší u koncentrace 1,0 % a 1,5 %. U varianty
č. 2 – koncentrace 0,5 % byl účinek málo patrný, oproti kontrole byl neprůkazný.

2. Visuálně (makroskopicky) se biostimulační účinek projevil při tvorbě květů. Oproti kontrole (var.1) se vytvořily květy dříve o:
3 dny - ve var. 2 (0,5%)
10 dnů - ve var. 3 (1,0%)
11 dnů - ve var. 4 (1,5 %)
6 dnů - ve var. 5 (2,0%)

3. Nejlepší morfologické parametry rostlin charakterizované olistěním, kompaktností, nízkým rozvětvením, kulatým tvarem a krátkými internódii vykázaly varianty č. 3 (konc. 1,0%) a 4 (konc. 1,5%)

4. Analogicky u těchto variant byl zřetelný lepší fyziologický habitus rostlin, konkrétně sytě zelené zbarvení lístků a vyšší obsah chlorofylu v listech (relativně o 23 % oproti kontrole – měřeno chlorofylmetrem HYDRO N TESTER Japan)

5. Ve zdravotním stavu rostlin nebyl mezi testovanými variantami shledán žádný rozdíl. Fungicidní ani fungistatický účinek SYNERGINU se neprojevil.

6. Analogicky pozitivní účinek SYNERGINU na většinu klíčových ukazatelů byl shledán ve druhém pokusu u pelargonie pětikorunní červené (Pelargonium peltatum ) s těmito odchylkami:
a) nejlepší účinek vykázala jednoznačně koncentrace 1,0%
b) koncentrace 2,0% působila drasticky a 20 dnů po její aplikaci vedla k totální
degradaci rostlin a jejich úhynu
c) koncentrace 1,5% byla ve sledovaných parametrech mírně horší
než koncentrace 1,0 %

7. Fyziologický habitus a kompaktnost rostlin i zabarvení květů byly v tomto pokusu při
pozdní aplikaci SYNERGINU lepší.

Pokusy se SYNERGINEM na ostatních druzích zeleniny
V předcházejících pěti letech 2001 – 2005 jsme ověřovali účinek SYNERGINU na těchto dalších druzích zeleniny: rajčatech, paprice, květáku, celeru, petrželi a pórku. S výjimkou květáku byl u všech jmenovaných druhů zjištěn příznivý účinek na růst a výnos finálních produktů. Uvedené pokusy byly realizovány jednak na pokusné stanici ČZU v Praze – Tróji a v polních provozních pokusech v Zálezlech – Velemyšleves u Žatce. Výsledky všech těchto pokusů budou presentovány v některém dalším čísle tohoto periodika.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down