23.06.2011 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Použití pomocných látek v porostech jahodníku

Plocha jahodníku v České republice zaujímá cca 2500 ha s průměrným výnosem 7,2 t/ha. Ten je dán především volbou vhodné odrůdy, agrotechniky, hnojením, závlahou, ochranou proti houbovým chorobám, regulací plevelů a dalšími zásahy do porostu.

Metodika
Vlastní pokus byl založen v experimentální výsadbě jahodníku v roce 2008 na lokalita Holovousy (Kamenec). Toto území se nachází v řepařské výrobní oblasti s nadmořskou výškou 285 metrů. Jako pokusná odrůda byla zvolena poloraná odrůda ´Elsanta´, která je nejpěstovanější odrůdou v Evropě. Chuťově nadprůměrná odrůda vyšlechtěná v Nizozemí se často používá k přirychlování. Odrůda je citlivá na hnilobu plodů i kořenů (původce – houba Phytophtora fragariae). Na rozdíl od jiných odrůd má až dvojnásobný obsah vitamínu C (75 mg/kg). Jako výsadbový materiál byla použita frigo sadba (Sempra Mažice), která byla vysazena v květnu 2007. Jahodník je vysazen do pásů netkané černé textilie (šířka 1 m), spon rostlin 45 x 25 cm. Výsadba je specifická v tom, že dvouřádky jahod jsou od sebe vzdáleny 4,5 m a tento prostor je v průběhu vegetace ošetřován jako černý úhor. Důvodem tohoto netypického způsobu výsadby je zabránění úletu aplikovaných přípravků do dalších pokusných parcelek, neboť část výsadby též slouží pro sledování reziduí pesticidů v rámci studia jejich degradace. Černý úhor v meziřadí má velký význam i z fytosanitárního hlediska. Pokusná parcelka není umístěna v blízkosti závlahy. Z tohoto důvodu nebyl porost umístěn na vyvýšeném hrůbku, ale v rovině s terénem (menší vysychání hrůbku v době sucha). Hnojení porostu po výsadbě bylo provedeno brzy z jara, většinou koncem března, z důvodu dobrého rozpuštění kombinovaného hnojiva na netkané textilii zimní vláhou. Bylo použito hnojivo nitrophoska suprem 0,5 t/ha s obsahem živin 20 – 5 – 10 – 3 – 3 (N, P, K, Mg, S). Před regenerací porostu na jaře byly vyhrabány suché listy do meziřadí a zapraveny do půdy. Ochrana proti houbovým chorobám nebyla na pokusných parcelách, kde byla hodnocena účinnost vybraných pomocných přípravků, prováděna.

Testování pomocných látek
V průběhu tří let (2008–2010) byly zkoušeny následující pomocné látky:
Atonik pro – rostlinný stimulátor, jehož účinnými látkami jsou nitrosloučeniny (2-methoxy-5-nitrofenol Na). Zrychluje metabolismus rostlin, vytváří bohatší kořenový systém. Rostliny po aplikaci Atoniku lépe odolávají suchu, stresovým podmínkám.
Lignohumát B – směs solí humínových látek s vysokým obsahem fulvových kyselin. Zároveň obsahuje stopové množství mikroelementů v chelátové formě přístupné pro rostliny. Napomáhá zpřístupnění živin kořeny a listy, má stimulační a regenerační účinky. Hlavní efekt Lignohumátu v půdě spočívá v jeho pozitivním vlivu na množství dostupného uhlíku v půdě.
PRP EVB – pomocný rostlinný přípravek obohacený o draslík. Specifický poměr minerálních látek podporuje enzymatické reakce, které umožňují optimální funkci a obnovu rostlinných tkání. Způsobuje vyšší intenzitu fotosyntézy, aktivuje rozvoj kořenového systému a zvyšuje odolnost proti stresům. Zlepšuje schopnost regenerace.
Unicum – homeopatický stimulátor růstu a imunity rostlin. Přípravek se vyrábí z jehličí Abies sibirica (Jedle sibiřská) a je směsí přírodních organických látek, triterpenů, původních produktů metabolismu rostlin. Ty komplexně působí na rostlinu, stimulují její vitalitu, posilují obranné funkce rostlin a vytvářejí obranu proti negativním vlivům vnějšího prostředí (sucho, mráz, choroby atd.).

Text a foto Ing. Liboslav Knězáček, Ing. Jan Náměstek, Ph.D., VŠÚO Holovousy, s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 3/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down