V roce 2002 byl dotační titul 1C rozšířen o dotace do drobného ovoce (rybíz, maliník, angrešty). U černého rybízu je v registru 12 odrůd. Vynecháme-li odrůdy starší, málo výkonné a nemocné (’Eva’, ’Favorit’, ’Fertödi’ I, ’Nigra’, ’Otelo’, ’Roodknop’, ’Viola’) a dvě nové losinské málo prověřené– ’Démon’ a ’Moravia’, tak zbývají tři odrůdy.
Stará známá švédská odrůda ’Öjebyn’, která je praxí dostatečně vyzkoušená (pěstuje se na mnoha hektarech). Selhává vždy, když hrozí rzi a padlí. Dojde k totální ztrátě listové plochy a výnos je potom nízký.
Zbývající dvě odrůdy jsou švédského původu od pana Tamase. ’Triton’ je odrůda ranné (předčí ’Öjebyn’), značně odolná padlí a rzi, středně vzrůstává. Značně odolná roztoči, kterého odpuzuje. Výnosový potenciál je okolo 8 - 9/ha. ’Titánia’ je odrůda vzrůstná, polopozdní, zcela odolná padlí a rzi s vysokým a značně stabilním výnose 10 – 12 t/ha. Vyznačuje se odolností na jarní namrzání.
Jiné odrůdy v dohledné době let 2002 – 2003 do výsadeb na dotaci, podle nutné doby zkoušení v ÚKZÚZ, nezasáhnou. Snad s výjimkou odrůdy ’Ben Connan’, která by měla být povolena v příštím roce. Většina odrůd řady Ben je náchylná na padlí, rez a je málo vzrůstná. A co je v poslední době důležité? Cena černého rybízu není konstantní, ale tak, jako u jahod klesá v průběhu sklizně. Tato skutečnost zvýhodňuje ranné odrůdy.
’Ben Connan’ je odrůdou velmi rannou, na rozdíl od staré známé odrůdy ’Ben Lomond’, která je velmi pozdní (až po ’Titánia’). ’Ben Lomond’ a dvě nejnovější skotská šlechtění – ’Ben Gairn’ a ’Ben Hope’ jsou též ve státních zkouškách. Všechny jsou pozdnější než ’Ben Connan’. ’Ben Gairn’ a ’Ben Hope’ jsou odolné roztoči, ale bohužel málo vzrůstné, navíc ’Ben Gairn’ je rozložitého růstu, tedy vhodný spíše na zahrádky.
Ve státních zkouškách jsou též dvě odrůdy z dílny v East Mallingu odolné roztoči – ’Farleigh’ a ’Foxendown’, které jsou na rozdíl od řady Ben vzrůstné. ’Farleigh’ je vhodná pro zahrádkáře. Obě odrůdy představil odborné veřejnosti na letošních ovocnářských dnech v Hradci Králové dr. Pluta z Polska, který hovořil též o nových dvou polských odrůdách – ’Tiben’ a ’Tisel’. Obě jsou odvozeny od odrůdy ’Titánia’. ’Tiben’ je ’Titánia’ x ’Ben Nevis’ a ’Tisel’ je samosprášení ’Titánia’. Ani jedna odrůda ’Titánia’ výrazně nepřekonává ani ve srovnávacích výnosových pokusech. Zajímavé je to, že ve světě je standardou odrůda ’Titánia’ na kterou (jako na 100 %) se ostatní odrůdy srovnávají. U nás to byla vždy odrůda ’Otelo’, jak známo velmi málo plodná, proto všechny odrůdy vycházely velmi dobře. V současné době se výnosové pokusy nedělají, což je na škodu věci. Každého pěstitele přeci zajímá hlavně výnos, tedy ekonomické zhodnocení své práce. V cizině už na to přišli a výnosové pokusy opět zavádějí na rozdíl od nás. Jen pro zajímavost: ve výnosových zkouškách, které si dělá sama švýcarská firma Häberli (v drobném ovoci jedna z předních na světě) vychází lépe než odrůda ’Titánia’ jen německá odrůda (po zemřelém dr. Rudolfu Bauerovi – autor známé Josty a například odrůdy angreštu ’Rokula’ - odolné padlí) - ’Ometa’.
Velký zájem je v poslední době o červený rybíz. Přestože zpeněžení černého rybízu bylo v posledních letech lepší, většina pěstitelů ale nevěří ve výnosovou jistotu nových odrůd černého rybízu. Kdo nevěří, nechť se obrátí na Ing. B. Klimpla, Csc., který má již letité zkušenosti. Na cestu dostane jistě řadu rad i o nezbytné mechanizaci do rybízu. Český registr obsahuje 15 odrůd červeného rybízu. Vedle starších osvědčených odrůd: ’Heinemannův pozdní’, který se ve školkách obtížně množí, ’Holandský červený’ - plastická odrůda vhodná i do větších oblastí a stále nejplodnější stará holandská odrůda z roku 1949 - ’Rondom’. Vedle toho je skupina odrůd slovenského původu – ’Detvan’, ’Tatran’, které mají problémy při kombajnové sklizni, dále odrůdy z Velkých Losin - ’Losan’, ’Vitan’, ’Rubigo’, které nemají vždy vhodný růst a nepříliš dobrý zdravotní stav.
Nově je povolena velmi plodná poloraná odrůda ’Rovada’. Dále je ve zkouškách pozdní odrůda ’Redwing’ z Anglie, která je právně chráněná, je velmi plodná, dá se množit. Povolena by mohla být v příštím roce. Ve zkouškách je také anglická právně chráněná odrůda ’Redpool’, která je rannější než ’Redwing’. Povolena bude asi později.