30.07.2006 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poškození sadů hlodavci a zvěří

Po skončení letošní zimy byly zjištěny významné škody ve výsadbách sadů a v ovocných školkách. Jedná se především o poškození kmínků a u mladých výsadeb i kořenů od hlodavců a o poškození větví, květních pupenů a kmínků od zvěře. Příčinami vzniku tak velkého poškození bylo několik faktorů, které působily současně.

Příčiny poškození hlodavci
 Teplý a suchý podzim – silné rozmnožení populace před zimou
 Rychlý nástup zimy – málo promrzlá vrstva půdy
 Vysoký počet dní se sněhovou pokrývkou – až 130 dní, téměř nepřetržitě (v průměru to bývá ročně cca 60 dní)
 Omezená možnost lovu dravci – dlouhodobý sněhový pokryv
 Zákaz používat rodenticidy v roce 2005 – týká se integrované produkce dle VN 119/2005 Sb.
Příčiny poškození zvěří
 Dlouhá, chladná zima s vysokým počtem dní se sněhovou pokrývkou a nedostatkem potravy
 Vysoká sněhová pokrývka – mechanické zábrany (ploty) neplnily svůj účel
 V některých oblastech je zvěř přemnožena a nedostatečně přikrmována
 Komplikovaný zákon o myslivosti – prakticky neumožňuje regulace zvěře, celý schvalovací proces mimořádného odstřelu je zdlouhavý a nepružný
Poškození hlodavci je největší zejména ve východních Čechách, na severní a střední Moravě a částečně ve středních Čechách a na jižní Moravě. V ostatních oblastech je poškození jen lokální. Poškození zvěří je prakticky ve všech oblastech naší republiky. Vyšší výskyt škod je hlášen z jižních, středních a severních Čech.
Požadavky k řešení situace
 Zmapovat situaci v poškozených sadech a školkách, stanovit míru poškození a potřebnou dokumentaci – urychleně, aby bylo možné provést případnou dosadbu či další pěstitelská opatření s ohledem na stav vegetace
 Případné likvidace poškozených výsadeb a školkařských ploch definovat –likvidace vznikla v důsledku vyšší moci resp. živelné pohromy
 Případné likvidované plochy sadů původně vysázené s podporou na restrukturalizaci sadů nepovažovat za předčasnou likvidaci s povinností vrátit vyčerpané prostředky
 U ovocnářů přihlášených do pětiletých cyklů v rámci integrované produkce dle VN 242/2004 Sb. v platném znění, se snížení výměry sadů v důsledku poškození hlodavci a zvěří bude považovat za snížení v důsledku vážné přírodní katastrofy dle čl.39 nařízení komise ES č.817/2004. Starší výsadby, kde odumřou stromy v důsledku poškození hlodavci a zvěří, a které nelze dosadit, nebyly sankcionovány v případě nedodržení minimálního počtu jedinců na hektar stanoveného VN 242/2004 Sb. v platném znění.
 Hledat způsob pomoci formou částečné úhrady nákladů spojené s dosadbou částečně poškozených výsadeb a úhradu zničených školkařských výpěstků.
Rozsah škod
Škody byly mapovány v členských podnicích Ovocnářské unie ČR a Školkařského svazu. Obě organizace reprezentují zhruba dvě třetiny intenzivních ploch sadů a školek v České republice.
Celková plocha poškozených sadů činí 2660 ha, z toho 540 ha je poničeno více než z padesáti procent.
Bylo poškozeno přibližně 350.000 ks školkařských výpěstků, které budou zlikvidovány. Celkové škody způsobené hlodavci a zvěří v sadech a na školkařském materiálu v rámci členů Ovocnářské unie ČR činí 185,6 mil. Kč.
Odhad škod v rámci celé České republiky je 280 miliónů Kč. Lze předpokládat, že jsou poškozeny ovocné sady na výměře 4 tisíce ha tj. 21 % všech intenzivních výsadeb v ČR.
Uvedené škody jsou jen výčtem přímých škod na porostech a neberou v úvahu ztráty na výnosech, pokles tržeb či ušlý zisk.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down