04.01.2021 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poradenství v oblasti fytopatologie a herbologie pro pěstitele zeleniny 2019–2020

Na základě dohody Zelinářské unie Čech a Moravy s katedrou ochrany rostlin ČZU Praha za finanční podpory Ministerstva zemědělství bylo poskytováno v letech 2019–2020 poradenství pěstitelům zeleniny v hlavních zelinářských oblastech. Pěstitelé jsou informováni o chorobách vyskytujících se v porostech jednotlivých druhů zeleniny v daném období a jsou jim doporučovány optimální způsoby ochrany proti škodlivým patogenům podle zásad integrované ochrany. Od roku 2020 je řešena i problematika regulace plevelů.

Základem poradenské činnosti je pravidelná spolupráce s pěstiteli a kontrola problematických porostů přímo v terénu. Přestože situace byla v roce 2020 složitá, do pravidelné spolupráce se zapojilo 30 velkých i malých pěstitelů. Po telefonickém nebo mailovém upozornění jsou však řešeny naléhavé výskyty nezvykle poškozených rostlin během několika dnů. Pěstitelé jsou také průběžně varováni proti šířícím se chorobám v nezvyklé míře nebo v neobvyklém termínu. Cílem je zabránit větším hospodářským škodám. V mnoha případech bylo možno poradit pěstitelům zeleniny na základě vlastních zkušeností nebo na základě poznatků v odborné literatuře. Stále častěji však narážíme na problémy, které nejsou dosud v České republice řešeny a musí se pokusně vyzkoušet podle vhodné metodiky nejlépe přímo u pěstitelů.

Poškození rostlin se hodnotí symptomaticky přímo v porostech jednotlivých druhů zeleniny. Odebrané vzorky rostlin se zpracovávají v laboratoři, kde je patogen přesně determinován mikroskopicky nebo kultivací patogenů na živném médiu. Při podezření na virové onemocnění rostlin jsou využity k determinaci metody ELISA v laboratořích katedry ochrany rostlin ČZU. Podle potřeby jsou prováděny i rozbory půdy na výskyt původců chorob či na rezidua pesticidů v akreditovaných laboratořích. Jednou za 14 dní jsou shrnuty aktuální zkušenosti v příloze elektronického zpravodaje Zelinářské unie. Rovněž se zde zveřejňují důležité informace o hlavních původcích chorob, možnosti integrované ochrany a preventivních opatření. Ve zpravodaji jsou postupně zveřejňovány i výsledky pokusů.

Text a foto

doc. Ing. Jan Kazda,1

RNDr. Jana Volková,2

Ing. Martina Stejskalová,1

doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D.3

prof. Ing. Pavel Ryšánek, CSc.1

1 katedra ochrany rostlin ČZU Praha,

2poradkyně v ochraně rostlin

3Demonstrační a experimentální pracoviště ČZU Praha

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2021 s tématem Zelinářství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down