06.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Popínavé letničky

Velmi zajímavou skupinu letniček pro specifické použití představují popínavé letničky. Používají se k rychlému ozelenění stěn, plotů a pergol. Hodí se všude tam, kde potřebujeme rychle během roku zakrýt nevzhlednou zeď, konstrukci či vytvořit soukromí. Někdy tak vyřešíme dočasně situaci, než bude čas vytvořit požadované odclonění trvale. Jindy řešíme nedostatek místa kolem plotu či jiné stěny pro jiný druh rostlin a dřevin nebo preferujeme jednoduchost a barevnost kvetoucích letniček.

Mezi nejznámější mohutné popínavé letničky patří například okrasný fazol (Phaseolus coccineus). Má levootáčivou nevětvenou lodyhu, která dorůstá až do 4 m. Má krásné ohnivě červené, bílé i dvoubarevné květy. V horkých slunečných letních dnech je náročný na zalévání. Dozrálé fazolové lusky můžeme sklidit a použít osivo zase další rok na vypěstování nových rostlin. Chmel japonský (Humulus scandens) je méně známou, velmi mohutnou letničkou. Svými velkými srdčitými listy vytvoří kompletní mohutnou zelenou stěnu. Květy jsou zde spíše nenápadné, nevýrazně zelené. Je vhodný k vytvoření sezónního, téměř nepropustného živého plotu. Jeho úponky jsou totiž nenápadně trnité, se zpětně otočenými trny. Kdo se do nich zaplete, jen těžko se z nich vymotá bez větších nepříjemných škrábanců. Povíjnice laločnatá (Mina lobata) je neobvyklá a velmi efektní popínavá letnička s trojlaločnatými listy a bohatě kvetoucími hrozny červenožlutých květů. Rychle vytváří hustý zapojený porost na pergolách a plotech, neměla by chybět na reprezentativních okrasných plochách. Upřednostňuje bohatou, provzdušněnou, ale nepřesušenou půdu. Nejlépe se jí daří na plně osluněné a před větrem chráněné lokalitě. Je rychle rostoucí s raným kvetením a výškou až 3 m.

Méně známé druhy

Maurandye (Maurandya scandens) je méně známá letnička, která svým olistěním vytváří zelené souvislé plochy. Dorůstá až 3 m a má bledé fialové květy. Hodí se k popínání plotů, zdí, sloupů, mříží i kmenů stromů. Rostliny působí pěkným dojmem již svým tmavě zeleným olistěním. Vyžaduje oporu. Předpěstování rostlin je nutné. Eccremocarpus scaber je málo známá popínavá letní rostlina. Tzv. úponatka, původně pocházející z Jižní Ameriky, je exoticky vyhlížející, rychle rostoucí stálezelená liána s úponky. Ve své domovině dorůstá délky 5 m. Je porostlá světle zelenými lichozpeřenými vstřícnými listy a kvete po celé léto záplavou nápadných hroznovitých květenství působících velice dekorativním a exotickým dojmem. Úponatku lze použít na pokrytí mřížoví, lehkých konstrukcí, plotů, treláží, pergol apod. Je možno ji též pěstovat i na balkonech jako převislou rostlinu, případně v nádobách, ve kterých je umístěna mřížka. Rostlina kvete bohatě po celé léto trubkovitými květy dlouhými přibližně 2,5–4 cm, uspořádanými do hroznu v odstínech barev od zlatožluté až po karmínově červenou. Rostlina má ráda slunné stanoviště, případně polostín a mírně vlhkou, lehkou, hlinitopísčitou kyselou humózní zeminu s dobrou drenáží. Důležitá je i dostatečná opora. Není jako ostatní letničky mrazuvzdorná. Na zimu je možno ji seříznout a uskladnit v bezmrazé místnosti. V zimě by teplota neměla klesnout pod 5 °C.*

Text a foto Ing. Hana Chvalová, zahradnice, Čimelice

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 6/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down