15.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polská arboreta a botanické zahrady

V červenci loňského roku jsme podnikli služební cestu po polských arboretech a botanických zahradách. Polsko je známé svým vysoce kladným přístupem k zahradní tvorbě a vůbec k pěstování rostlin celkově, proto jsme se na cestu velmi těšili. Cesta splnila a vlastně i předčila naše očekávání. Rádi vám, čtenářům časopisu Zahradnictví, své zážitky nyní zprostředkujeme.

Podle plánu jsme navštívili nejdříve japonskou zahradu v Jarkówě, arboretum Wojslawice a botanickou zahradu v Krakówě. Tak trochu jednostranně zaměřený program jsme zpestřili návštěvou národního parku Bieszczady. Dále naše cesta pokračovala do arboreta v Bolestraszycích, botanické zahrady v Lublinu a arboreta v Rogówě. Program jsme ukončili ve Wroclawi, kde jsme navštívili jak botanickou, tak i nedalekou japonskou zahradu.

Japonská zahrada Jarków

Japonské zahrady se v Evropě těší velké oblibě. Nasvědčuje tomu i skutečnost, že jsou zakládány stále nové a často soukromé zahrady v různých japonských stylech. To vše doplňují vášnivé debaty zasvěcených o tom, zda lze vůbec mimo Japonsko opravdovou japonskou zahradu vytvořit. Tomuto trendu podlehli i Poláci. Japonské zahrady se tak objevují na místech, kde by to člověk vůbec nečekal, často v horských a podhorských oblastech. Možná jedním z důvodu je, že v takových lokalitách částečně odpadá starost s modelací terénu či absencí vodních pramenů. Mezi mladé japonské zahrady patří i ta v Jarkówě. Vznikla teprve nedávno hned za hraničním přechodem, kousek od města Kudowa Zdrój. Pokud nás neodradí velmi úzká cesta, která k ní vede, nabídne nám i přes svoji nevelkou rozlohu krásný zážitek. Majiteli a zakladateli zahrady jsou manželé Majcherovi. Zahrada vznikala od roku 1980 a zpřístupněna byla až v roce 2003. Rozloha činí jen okolo 1000 m², ale terasovitě členitý terén nám dává pocit daleko většího prostoru s mnoha zákoutími. Vše je doplněno o drobnou architekturu podle zásad japonských zahrad. Nechybí tvarované jehličnany nebo nádoby s bonsajemi.*

Text a foto

Ing. Iveta Bulánková,

Bc. Tomáš Vencálek,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down