03.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokusy s anglickým trávníkem v Čechách

Tento článek volně navazuje na příspěvek nazvaný Anglický trávník v Čechách zveřejněný v loňském čísle časopisu Zahradnictví (4/2006). Nyní je naším cílem ověřit poznatky, které se snaží řešit problematiku trávníků v ne zcela ideálních podmínkách, tzn. v suchu, při zastínění a na málo kvalitních půdách. Za tímto účelem byly na jaře 2006 založeny pokusy na čtyřech místech v České republice.

Jedním z pokusných míst je Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola Mělník, kde jsme využili možnost spolupráce s ředitelem Ing. Janem Macurou. Na pozemcích u školy je založeno jedno stanoviště na ploše osluněné a druhé na ploše zastíněné. Na obou jsou půdy lehké, písčité a silně výsušné.
Další stanoviště je umístěno v areálu Šlechtitelské stanici ve Slavicích u Třebíče, pozemek osluněný, půda středně těžká. Třetí stanoviště poskytla liberecká stavební společnost Iridia s.r.o. Pokus je založen u domku sloužícímu k propagaci. Půda je navážka, spíše těžká. Stanoviště je osluněné. Čtvrté stanoviště je v blízkosti firmy Agriservis, spol. s r.o. Zlín, půda je těžká, stanoviště je osluněné i zastíněné.
Travní směsi do pokusů dodala firma Top green SAS z Francie, Šlechtitelská stanice Slavice Česká republika, Šlechtitelská stanice Větrov Česká republika a Malopolska Hodowla Roslin v Krakowě Polská republika. Jedná se o travní směsi okrasné, hřišťové a rekreační.

Složení směsí
V travních směsích jsou zastoupeny významné evropské i americké odrůdy trávníkových trav, např. jílek vytrvalý ´Amadeus´, ´Ballet´, ´Elan´, ´Greenway´, ´Greenfair´, ´Polastar´, ´Fragment´, ´Neruda´, polské odrůdy ´Stadion´, ´Nira´, ´Niga´ a ´Inka´. Dále české odrůdy ´Ahoj´ a novošlechtění ze Slavic SE205 (Slávek-dosud v registračním řízení). Kostřava červená ´Darwin´, ´Helena´, ´Callope´, ´Mocassin´, ´Monuela´, ´Herald´, ´Corail´, ´Rosana´, polské odrůdy ´Nimba´, ´Leo´, ´Areta´, z českých odrůd ´Viktorka´, ´Barborka´, ´Ferota´. Kostřava ovčí ´Adonis´, ´Crystal´, ´Quatro´, ´Pintor´ z českých odrůd ´Jana´ a z polských ´Edolanka´. Lipnice luční ´Greenknight´, ´Coctail´, ´Limousine´, ´Cynthia´, ´Julius´, ´Broadway´, ´Kariba´, polská odrůda ´Bila´ a ´Balin´. Kostřava rákosovitá, americké odrůdy ´Scorpiones´, ´Grande´. Jetel plazivý, české odrůdy ´Klement´ a novošlechtění SE122 (Luke-dosud v registračním řízení).

Podmínky pokusu a první výsledky
Metodika založení a udržování trávníků je velmi podobná, jakou užívá Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) při uznávání trávníkových odrůd.
První hodnocení proběhlo na podzim 2006. Hodnotila se hustota trávníku, celkový vzhled, barva, jemnost a šíře listů, zasychání (v létě), choroby, plíseň sněžná (z jara), padlí, rzi, skvrnitost a vzhled po sekání.
Jelikož byl trávník hodnocen pouze jednou, není v současné době možné vyvodit jakékoliv směrodatné závěry. Nicméně v hřišťových a rekreačních směsích byla použita řada zajímavých odrůd jílků vytrvalých. Jelikož se tento travní druh vyvíjí po založení nejrychleji, přináším informace o jednotlivých odrůdách tak, jak se jevily od založení porostu až do současné doby, kdy pomalu přechází zima v jaro. Bohužel, nebylo možné letos zhodnotit mrazuvzdornost porostů, protože v zimním období nebyly pozemky vystaveny žádným vysokým mrazům. Spíše se dá zhodnotit vzhled v zimním období, jak tuto kategorii používají mnohé firmy v zemích s mírnou zimou.

Směsi pro parkové úpravy
Českou odrůdu jílku vytrvalého ´Ahoj´ dodala firma Šlechtitelská stanice Slavice ve Směsi pro parkové úpravy s jetelem plazivým a lipnicí luční. Snáší dobře sešlapávání, vzrůst a odnožování je střední. Délka, šíře a jemnost praporcovitého listu je střední. Barva středně až sytě zelená, zdravotní stav byl v době hodnocení velmi dobrý.
Další česká odrůda novošlechtění SE205 ('Slávek') ze Šlechtitelské stanice Slavice je ve Směsi pro parkové trávníky s jetelem plazivým a lipnicí luční. Dobře snáší sešlapávání, má nízký vzrůst, odnožování je dobré. Vyznačuje se malým, velmi jemným praporcovitým listem. Ze všech zkoušených odrůd jílků vytrvalých tvoří nejnižší rostlinu s nejjemnějším listem. Barva je světle zelená, která působí především na jaře svěžím, optimistickým dojmem. Zdravotní stav byl v době hodnocení velmi dobrý.
Jako velmi hodnotná odrůda se jeví i jílek vytrvalý ´Greenway´. Ve směsích jej dodala francouzská firma Top Green SAS. Samostatně je použitý ve Speciální směsi do stínu společně s lipnicemi a kostřavou ovčí a kostřavou červenou. Praporcovitý list je užší se střední délkou i šířkou. Výborně odnožuje, barva listů je sytě zelená, zdravotní stav byl v době hodnocení velmi dobrý, estetický vzhled byl hodnocen rovněž jako velmi dobrý.

Hřišťové a rekreační směsi
Spolu v Exkluzivní hřišťové směsi je použit jílek vytrvalý ´Greenway´ s další odrůdou ´Greenfair´ a lipnicemi lučními. Tato směs je esteticky na velmi vysoké úrovni. Další velmi zajímavá odrůda jílku vytrvalého je ´Neruda´ (původem z USA), dodaný v Trávníkové směsi pro využití v parku i ve volné krajině společně s kostřavami červenými, kostřavou ovčí a lipnicí luční. Vyskytuje se také v Trávníkové směsi rekreační – odolné proti sešlapávání (vhodná pro domácí trávníky) s lipnicí luční a malým množstvím kostřav červených. Jeho vzrůst je střední až nízký, praporcovitý list je středně široký, barva sytě zelená. Velmi dobře odnožuje.
Polské odrůdy ´Stadion´ a ´Inka´ dodané v Trávníkové směsi rekreační universální polskou firmou Malopolska Hodowla Roslin Krakow, jsou spíše vyššího vzrůstu, praporcovitý list mají spíše širší, odnožování je slabší. Zatím nemůžeme dost dobře posoudit jejich mrazuvzdornost a odolnost vůči vysokým teplotám v létě, kde by mohly být zajímavé.
Totéž platí o dalších polských odrůdách jílku vytrvalého ´Nira´ a ´Niga´, dodané v Rekreační směsi speciální na slunce i do stínu spolu s kostřavami červenými, kostřavou ovčí a lipnicí luční. Jejich vzrůst je střední, délka praporcovitého listu je střední, šířka střední až užší, odnožování je velmi dobré, stejně tak estetický vzhled a zdravotní stav. Pokud by se k vlastnostem těchto dvou jílků připojila mrazuvzdornost a odolnost vůči vysokým teplotám v létě, mohly by být pro naše podmínky velmi zajímavé.

Univerzální směsi do sucha
V trávníkové Univerzální směsi do sucha (snáší silné zatěžování) od firmy Top Green SAS se objevily i kostřavy rákosovité. Volně trsnatá ´Scorpiones´ a výběžkatá ´Grande´ (obě původem z USA). První zmíněná odrůda byla rovněž použita ve směsi Silně zatěžovaný trávník do sucha a stínu s jetelem plazivým, kde je doplněna lipnicí luční.
V porovnání vzrůstu s jílkem vytrvalým je tato kostřava robustnější a má širší listy. Barva je sytě zelená, v období sucha nehnědne, ale nabývá na sytosti. Netrpí letními přísušky. Velmi dobře snáší silné zatížení. Je volně trsnatá, odnožuje velmi dobře. Má vysokou odolnost vůči chorobám. Vzhledem k tomu, že tuto odrůdu známe i ze semenných porostů, můžeme o ní prohlásit, že je mrazuvzdorná. Snad jedinou její nevýhodou je její pomalejší počáteční růst z jara ve srovnání s jílkem vytrvalým. Z tohoto důvodu ji Šlechtitelská stanice Slavice zařadila do Směsi do sucha pro nezavlažované sportoviště, spolu s jílkem vytrvalým ´Ahoj´ a lipnicí luční. Tato směs by mohla mít v našich podmínkách široké uplatnění.
Šlechtitelská stanice Slavice do některých směsí zařadila jetel plazivý ´Klement´ a novošlechtění SE122 (´Luke´). Odrůda ´Klement´ má nízkou až střední délku i šířku středního listu. Barva je středně zelená a četnost rostlin s bílou kresbou je střední až nízká. Na jaře rychle regeneruje. Zdravotní stav má velmi dobrý.
Ještě drobnější svým vzrůstem je odrůda SE122 – ´Luke´. Četnost rostlin s bílou kresbou je střední až nízká, barva světle zelená. Oproti předešlé odrůdě porost více zahušťuje. Zdravotní stav je též velmi dobrý.
Zatím není možné hodnotit kostřavy červené a lipnice luční, protože jejich vývoj je pomalejší, i když máme v pokusu několik pohledově pěkných okrasných směsí. Věřím, že v dalším období se projeví i rozdíly ve zdravotním stavu, v mrazuvzdornosti a dalších parametrech a vznikne tak dostatek materiálu na další pokračování hodnocení.
Závěrem bych ráda projevila díky řediteli Ing. Janu Macurovi a garantovi za předmět trávníkářství Ing. Martinu Vlasákovi za organizování rozsáhlého pokusu a za péči, která je tomuto pokusu věnována.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down