Dodatek k článku Ing. Miloslava Richtera (ÚKZÚZ Želešice), který vyšel v časopise Zahradnictví 1/2003 ohledně slivoňové podnože MY-KL-A. Autor neuvedl, že udržovatelem a tedy i množitelem je od 22. 6. 2002 v České republice Ovocnářská farma Kocmanovi.
Dodávám několik postřehů k tomuto článku:
Zájemci o tuto podnož od nás dostanou zakořeněný řízek se všemi klady a zápory, které je třeba vědět. Takovýto řízek má kořeny na své bázi a po části délky. Jde o velmi jemné, vlasové kořeny. Z těchto hledisek je třeba přistupovat na jaře (lepší je jarní výsadba) ke školkování podnoží. Musí se školkovat co nejjemněji, co nejvíce „zahradnicky“ do dobře připravené půdy bez hrud, co nejdříve z jara.
S očkováním v létě se nemá pospíchat. Podnože na jaře chvíli „sedí“, prožívají značný přesazovací šok neboť byly vypěstovány ve fóliovníku, pod stálou mlhou, vyšší teplotou a působením pesticidů.
Ujatelnost oček slivoní, meruněk i broskvoní je velmi dobrá. Očkovanci v létě pod místem očkování nepodrůstají. Vzrůstnost naočkovaných odrůd je znatelně menší než na běžném myrobalánu ze semene. Jarní školkování je lepší pro školkaře i z hlediska toho, že se nemusí starat o dobré uchování podnoží přes zimu.Tyto mohou v nevhodném prostředí uhynout vlivem shnití, zplesnivění, uschnutí, zmrznutí apod. Při přísušku na jaře je možné vedle závlahy použít Agricol.