24.04.2022 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počátky zahradnických komunálních podniků

V současné době probíhá pětiletý výzkumný projekt, který má za cíl zmapovat vývoj zahradnického oboru a zahradně-architektonické tvorby ve velmi složitém hospodářském, politickém a společenském období let 1939–1989 v Československu. Následující příspěvek se věnuje pouze jedné části z celé řady témat, a to počátkům vzniku komunálních zahradnických podniků.

V rámci Prahy vznikl k 1. lednu 1949 komunální podnik Zahradnictví hlavního města Prahy (později Sady, lesy a zahradnictví hlavního města Prahy). Ve středních Čechách začal fungovat Sdružený komunální podnik města Brandýs nad Labem, doplněný ještě na počátku roku 1951 o další dvě střediska. Základem zahradnického úseku se stalo zahradnictví bývalé firmy Dostál – Štýrský. K zahradnickému úseku tohoto komunálního podniku patřilo ještě menší zahradnictví bratří Šilarů, zaměřené na smíšené kultury, dále květinová síň a údržba městských sadů a parků. Každá část tohoto úseku pracovala samostatně. Již bývalí majitelé firmy Dostál a Štýrský se věnovali rychlení květinových cibulí, růží a šeříků. Jednalo se o kultury, které se v Československu nepěstovaly, a jejich zavedení přineslo velký výnos. Z toho důvodu rozšiřovali od roku 1945 plochy pod sklem pro rychlení růží a pole pro pěstování květinových cibulí. Získávali zkušenosti z ciziny, zejména z Nizozemska.

Celý závod měl v roce 1951 k dispozici 5000 m2 zasklené plochy, 3 ha zahrady a 5 ha polí na pěstování květinových cibulí a polní zeleniny. V jednom skleníku bylo průměrně 35 000 keřů rychlených růží, jejichž květy podnik dodával Hospodářskému družstvu zahradníků do Prahy, s nímž měl uzavřenou smlouvu. Dále zde rychlili šeříky tzv. holandským způsobem na dlouhé pruty bez kbelíku, s balem v pytlovině. Nicméně k nejrozšířenější kultuře zde patřily bezesporu cibulové květiny. V padesátých letech měli na pozemcích k dispozici zhruba 500 000 cibulí, zejména tulipánů, narcisů a gladiolů. Kromě těchto tří hlavních speciálních kultur pěstovali ve skleníkovém bloku tržní květiny pro květinovou síň. Zároveň se věnovali pěstování léčivých rostlin a lesním sazenicím akátů, lip a javorů.*

Text ThDr. Mgr. Šárka Steinová, Th.D., Národní archiv ČR

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2022 s tématem měsíce Realizace a údržba zeleně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down