Molice Forsterova, molice vroubená, maud pochvatcovitý, pochvatec – to vše jsou české názvy pro Plectranthus forsteri (syn. P. coleoides). Tato bylina z čeledi Labiatae pochází z tropů Afriky, Austrálie i Oceánie. Nejčastěji pěstovaná odrůda ‘Marginatus’ má poléhavé až převislé stonky, zpočátku zelené, později na slunci hnědě fialové s vejčitými, na okrajích zubatými, zelenobíle panašovanými listy.
Květy jsou souměrné, dvoupyské, bílé až bledě fialové, nevýrazné, uspořádané v hroznech. Při dotyku rostlina uvolňuje charakteristické aroma připomínající kadidlo.
V sortimentu je kromě tohoto druhu i několik dalších, méně významných druhů, které se pěstují v omezené míře. Jsou to Plectranthus fruticosus, Plectranthus oertendahlii, Plectranthus amboinicus ‘Nico’ a ‘Variegatus’, Plectranthus strigosus ‘Jessica’ a Plectranthus hybrid ‘Mona’.
Nároky během pěstování
Vrcholové řízky o velikosti tři až pět centimetrů zakořeňují rychle při teplotě 18 až 20 °C pod mlhou nebo mikroténovou fólií během dvou až tří týdnů. Poté se rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 9 až 10 cm nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 25 až 27 cm. K sázení vyhovuje středně vyhnojený, dobře propustný, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát s podílem jílu a s hodnotou pH 6.
Ve skleníku se rostliny pěstují na plném světle při počáteční teplotě 18 – 20 °C a jakmile zakoření, snižuje se teplota o dva stupně. V poslední třetině pěstování se otužují při 12 až 16 °C. Během kultury je pozornost pěstitele zaměřena na včasné zaštipování výhonů, ošetření retardanty a rozestavení. Výhony se zaštipují asi za týden po výsadbě rostlin do pěstebních nádob. U menších výpěstků v květináčích stačí obvykle jedno zaštípnutí výhonů, dekorativní výpěstky v závěsných nádobách se zaštipují dva až třikrát.
Aplikace retardantů při výše uvedených teplotách a dostatku světla není nutná, v případě potřeby lze opakovaně použít 0,4% Alar 85 nebo 0,075% Stabilan formou postřiku. K přihnojování se používají 0,15 – 0,2% roztoky plných hnojiv s vyšším obsahem draslíku v týdenních intervalech.
Maud je poměrně odolný vůči chorobám i škůdcům. Občas se objevují na mladých výhonech mšice a při nedostatečném proudění vzduchu v porostu plíseň šedá.
V létě se rostlinám nejlépe daří na slunném nebo polostinném stanovišti, kde při dostatečné zálivce a pravidelném přísunu živin rychle rostou až do délky výhonů přes jeden metr. S příchodem prvních podzimních mrazů ukončují vegetaci.
Příklady pěstebních postupů a použití
Výpěstky v květináčích o průměru deset centimetrů, z výsadby v druhé polovině března, jsou v prodeji od začátku až poloviny května, tedy za jeden a půl až dva měsíce. Výpěstky z přímého množení na přelomu března a dubna (tři řízky, květináč o průměru 10 cm) jsou hotové koncem května až začátkem června. Pěstování dekorativních rostlin v závěsných nádobách o průměru 27 cm z lednové výsadby trvá 4 až 4,5 měsíce.
Plectranthus forsteri ‘Marginatus’ je nenáročná, středně až silně vzrůstná květina, s převislými výhony a nápadně zbarvenými listy, kterou lze použít jako výplň do truhlíků, květinových mís, závěsných nádob i na záhony spolu s ostatními letničkami. V kombinovaných výsadbách nejlépe vyniká se středně až silně vzrůstnými druhy a odrůdami záhonových a balkónových květin jako jsou např. Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Euryops chrysamthemoides, Gazania rigens, Helichrysum petiolare, Heteocentron elegans, Impatiens hybridy Nová Guinea, Lantana camara, Lysimachia nummularia, Mimulus aurantiacus, Origanum vulgare, Pelargonium x hortorum, Pelargonium peltatum, Petunia x atkinsiana, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Solanum jasminoides a Verbena hybridy.