Borovice drobnokvětá ’Glauca’
Charakteristika rostliny
Borovice jsou stálezelené stromy, někdy keře. Rostou především na severní polokouli, pouze v jednom místě překračují rovník. Celosvětový sortiment zahrnuje asi 100 druhů.
Borovice drobnokvětá u nás neroste volně v přírodě, ale je oblíbenou rostlinou zahrad a parkových výsadeb. Korunu má protáhle kuželovitou, na obryse poněkud nepravidelnou. Nepřerůstá výšku 10 m. Desetiletý exemplář dosahuje 1,5 m. Textura stromu je závojovitě načechraná, jehlice má dlouze čárkovité, dorůstající 5 - 6 cm, uspořádané ve svazečcích po pěti. Vytrvávají na stromě tři až šest let. Zbarvení je sivě modrozelené. Nerozpadavé kuželovitě protáhlé červenohnědé šišky zrají dva až tři roky. Kořenová soustava je bohatá, s hlavním kůlovitým kořenem nebo hlouběji kořenícími vedlejšími kořeny, které velmi dobře zajišťují stabilitu na stanovišti. Tmavě šedá borka se odlupuje v drobnějších šupinách. Dřevo je měkké a prostoupeno živicí.
Nároky na pěstování
Optimální podmínky představuje slunečné anebo dostatečně světlé stanoviště. Z borovic je právě Pinus parviflora méně náročná na světlo. Pouze za těchto podmínek vytváří bohaté větve i ve spodních patrech. Na půdu a vláhu je nenáročná. Roste i v půdě písčité a štěrkovité. Nejlépe se jí daří v hluboké lehké hlinitopísčité půdě a na mírně vlhkém stanovišti. Nevyhovuje jí vlhké a přemokřené místo. Uspokojivě snáší městské a zakouřené prostředí. Okusem zvěře většinou netrpí. Borovice pro výsadby používáme buď prostokořenné, které vysazujeme v březnu až dubnu, případně od konce srpna do konce října, nebo v kontejnerech (výsadba po celé vegetační období). Borovice ’Glauca’ je v našich podmínkách odolná mrazu. U borovic není vyvinuta zmlazovací schopnost, proto nemůžeme je tvarovat řezem. V případě příliš bujného růstu nebo nevhodného směru požadovaný výhon zaštípneme zhruba v polovině. Pouze výjimečně odstraňujeme celé vrcholové pupeny. Starší exemplářů nesnášejí přesazování, proto po deseti letech se již nemá měnit stanoviště.
Použití
Borovice drobnokvětá 'Glauca' je v zahradě vysoce ceněna pro svůj habitus, malý vzrůst a šedomodré zbarvení. Základním estetickým prvkem je celoroční výrazně vybarvení jehličí. U starších stromů se k tomu přidávají také červenohnědé šišky. Borovice drobnokvětá 'Glauca'se uplatňuje především jako solitérní dřevina. Dále se používá v malých, především smíšených skupinách. Ve výsadbách oceňujeme její vzhled i měkké, v obrysech nepravidelné uspořádání koruny. Mezi ostatními jehličnany působí měkce a vzdušně. Výrazně se tak liší od strnulých sloupovitých tvarů cypříšků, jalovců a tújí. Proto také borovice ve výsadbách používáme k propojení mezi jehličnany a listnatými keři. V mládí má korunu poměrně pravidelnou a nejhustší, později řídne a je více vzdušná.
Dobře se kombinuje s listnáči s malebně stavěnými korunami, zajímavými společníky jsou například japonské javory. Výborně doplňuje také vždyzelené keře. Bývá také součástí vřesovišť. Je vhodná do menších zahrádek, skalek a skalnatých partií, poblíž přírodně upravených vodních ploch. Může tvořit doplněk u drobné architektury či růst u spojovací cesty.